Šéf Libertas Ganley kandiduje do EP

Ako predseda Libertas je Ganley jeden z najprominentnejších odporcov Lisabonskej zmluvy, ktorú minulý rok odmietli voliči v Írsku. Dôvodom bol nedostatok informácií o reformnej zmluve a obavy, že Dublin stratí kontrolu napríklad nad politikou zdaňovania.

Declan Ganely, ktorý financoval kampaň proti zmluve v Írsku sa vyjadril, že chce, aby boli voľby do Európskeho parlamentu celoeurópskym referendom o Lisabonskej zmluve.

„Declan dnes večer oznámil, že bude kandidovať za severo-západ“, povedala jeho hovorkyňa.

Skupina, ktorá sa označuje za paneurópske politické hnutie, stavia kandidátov aj v iných členských štátoch EÚ, napríklad Francúzsko, Českej republika, Poľsku a pravdepodobne aj na Slovensku. Jediným doteraz známym z jej kandidátov je vysokoškolský pedagóg, bývalý veľvyslanec v Rumunsku Peter Kopecký. Liberats Slovensko však ešte nebola zaregistrovaná.

Írsko bude o Lisabonskej zmluve hlasovať po druhýkrát, pravdepodobne na jeseň v októbri.

Dublin dúfa, že ústupky, ktoré získalo Írsko od Bruselu vrátane práva ponechať si komisára ako aj záruk v politike daní a neutralite, pomôžu a zmluva prejde.

Ganley tvrdí, že zmluva by mala byť odmietnutá pretože je nedemokratická. Liberats ale označuje za proeurópsku stranu, odmieta označenie euroskeptický.

Nedávne prieskumy verejnej mienky naznačili, že Íri sú vo väčšine za ratifikáciu zmluvy. Postupujúca kríza mení ich nazeranie na Európsku úniu ako ochranu pred scenárom podobným Islandu.

(EurActiv/Reuters)