Severné Írsko: nepriatelia sa spojili

Krátka správa:

Na stretnutí, ktoré bolo vlastne ich prvou schôdzkou tvárou v tvár po desaťročiach rivality, sa Ian Paisley (Democratic Unionist Party), ktorý už 50 rokov vedie tvrdú líniu Severoírskej protestantskej frakcie zameranej na zachovanie Severného Írska ako časti Veľkej Británie, a Gerry Adams, ktorý už bol raz uväznený za zapletenie sa s Írskou republikánskou armádou (IRA) a je súčasným predsedom strany Sinn Féin, katolíckeho a nacionalistického politického krídla IRA, oznámili historickú dohodu o sformovaní spoločnej vlády do 8. mája 2007.

Prekvapujúce rozhodnutie prišlo po tom, čo Veľká Británia dala ultimátum obom stranám, ktoré pred dvoma týždňami získali jasné víťazstvo vo voľbách do Severoírskeho parlamentu, aby vytvorili vládu do 26. marca.

V prípade nedosiahnutia dohody pohrozila Veľká Británia rozpustením parlamentu a zavedením trvalej priamej správy z Londýna, čo by pre Severné Írsko znamenalo taktiež stratu 35-miliardového balíka pomoci, prisľúbeného zo strany britskej vlády.

Hoci šéfovia severoírskych strán zmeškali hraničný termín, britský parlament im 27. marca jednomyseľne predĺžil túto lehotu a zachoval Severoírsky parlament.

Aj v prípade fungovania podpísanej dohody sa severoírske strany budú musieť vysporiadať s ďalšími výzvami a problémami. Demokratická unionistická strana (DUP) už pocítila prvé negatívne dopady, keď z nej vystúpil jej jediný zástupca v Európskom parlamente Jim Allister so slovami, že DUP „súhlasila príliš rýchlo“ s dohodou so Sinn Féin.

Dohoda však predsa len znamená prelom v histórii Severného Írska, ktoré bolo počas troch desaťročí pustošené nepokojmi, počas ktorých zomrelo 3 700 ľudí a bolo zranených ďalších 40 000 ľudí.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že „má radosť z historickej dohody“ a dodal, že EÚ bude pokračovať v prispievaní k mierovému procesu a „prinesie výhody európskeho rozmeru k ďalšiemu pokroku v Severnom Írsku.“

Dohoda, ktorá rieši jeden z najväčších problémov separatizmu v histórii Veľkej Británie bola prijatá zo strany britského premiéra Tonyho Blaira slovami: „Všetko, čo sme urobili za posledných desať rokov bolo prípravou na túto chvíľu.“ Pravdepodobne bude túto dohodu prezentovať ako jeden z najväčších úspechov svojho pôsobenia vo funkcii premiéra Veľkej Británie pred svojím plánovaným odstúpením do konca tohto roku.