Slovenské voľby pohľadom zahraničných médií

 

Pozadie

V slovenských parlamentných voľbách 17. júna zvíťazila opozičná strana Smer – Sociálna demokracia na čele s Robertom Ficom. Súčasná vládna SDKÚ premiéra Mikuláša Dzurindu skončila ako druhá. Tretia je Slovenská národná strana (SNS), tesne za ňou sa umiestnila strana maďarskej menšiny SMK, ktorá bola doteraz súčasťou vládnej koalície. Do parlamentu sa dostanú aj ĽS-HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara a KDH.Voličská účasť bola historicky najnižšia, k urnám prišlo iba 54,67% Slovákov.

Otázky

Líder Smeru, víťaznej strany slovenských parlamentných volieb, Robert Fico vyhlásil: „Nemáme záujem o vstup do vlády, ktorá bude napĺňať pravicový program.“ „Verím, že sa nám podarí zostaviť koalíciu, ktorá presadí ľavicový program,“ dodal.

Doterajší premiér Dzurinda bol na čele Slovenska od roku 1998 a doviedol ho do EÚ, no napriek investíciám na západe krajiny Slovensko stále trpí 11-percentnou nezamestnanosťou a HDP niektorých regiónov dosahuje iba 30% priemeru EÚ. „Urobíme všetko pre to, aby nedošlo k zvráteniu reforiem,“ vyhlásil Dzurinda.

Pozície

Britský denník Financial Times napísal, že „Robert Fico bude zrejme prvým ľavicovým premiérom Slovenska od pádu komunizmu – no zatiaľ nie je jasné, kam tento populista alias sociálny demokrat krajinu povedie“. Ak sa Fico spojí s národniarmi (SNS) a Mečiarovou HZDS, má väčšiu šancu presadiť svoj ľavicový predvolebný program, ako zastavenie reformy zdravotníctva, zrušenie rovnej dane či stiahnutie slovenských vojakov z Iraku. Koalícia s pravicovými stranami by pravdepodobne reformy iba zmiernila, uvádza Financial Times.

Zároveň nových lídrov Slovenska upozorňuje, že „tlak globálnej súťaže a medzinárodných trhov je neúprosný. Z dnešného ekonomického sna sa časom môže stať nočná mora,“ poukázal denník na susedné Maďarsko, ako príklad toho, ako sa fungujúca ekonomika môže dostať do vážnych problémov. „Ak si Slovensko dá prestávku, nemalo by na svojich vavrínoch spať príliš dlho,“ uzatvára denník.

Britský Guardian napísal, že na výsledku slovenských volieb sa prejavila „nespokojnosť širokej verejnosti s prísnymi ekonomickými reformami posledných ôsmich rokov“.

Podľa britského denníka The Times „Slováci, unavení nezamestnanosťou a vzrastajúcimi rozdielmi medzi bohatými a chudobnými odmietli vládu voľného trhu, ktorá zmenila ich ekonomiku na jednu z najúspešnejších v strednej Európe“. „Najväčšou neznámou pre zahraničných investorov“ podľa Times bude, „či víťazný stredoľavý Smer na čele s Robertom Ficom, označovaným za buričského právnika, fanatického populistu a boľševika, dodrží svoj predvolebný sľub a zruší rovnú daň, ktorá je jedným zo základných pilierov ekonomického oživenia Slovenska.“ Fico už podľa denníka pohrozil aj revíziou dátumu prijatia eura na Slovensku v roku 2009, „ak to bude nevýhodné pre krajinu“. „Najprv však musí zostaviť fungujúcu koalíciu, a jeho možnosti sú obmedzené,“ uzatvára Times.

Nemecký denník Handelsblatt si rovnako kladie otázku o budúcom hospodárskom smerovaní krajiny. Denník uvádza varovanie jedného z architektov slovenských liberálnych reforiem, doterajšieho ministra financií Ivana Mikloša, že v prípade pozastavenia reforiem „Slovensku hrozí medzinárodná izolácia“, ako aj výrok politologičky Soni Szomolányi, že „Slovensko je dostatočne stabilné, a tým chránené proti drastickým zmenám.“

Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung očakáva náročné koaličné rokovania, ktoré môžu trvať aj niekoľko mesiacov.

Podľa ďalšieho nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung sú síce víťazní sociálni demokrati silní, no konzervatívna koalícia by s novým partnerom mohla vládnuť naďalej. Veľká koalícia je podľa denníka „vylúčená“, pretože „obe najväčšie strany odmietli vzájomnú spoluprácu už pred voľbami“.