Slovensko má ďalšiu vysokopostavenú euroúradníčku

zdroj: Flickr

Slovensko má od septembra dvoch zástupcov na najvyšších postoch v bruselskej administratíve.

Po Vladimírovi Šuchovi, ktorý je generálnym riaditeľom Spoločného výskumného strediska (Joint Research Center, JRC) post vo vrcholovom manažmente Európskej komisie znovu obsadí aj Katarína Mathernová.

Tá od 1. septembra 2015 nastúpila do funkcie zástupkyne generálneho riaditeľa na generálnom riaditeľstve pre susedské krajiny a rozšírenie (DG NEAR) v Európskej komisii.

Mathernová bude „dvojkou“ v útvare EK, ktorý sa zaoberá krajinami od Ukrajiny cez kaukazské krajiny až po Blízky východ a Severnú Afriku.

„Tento post mi umožní skĺbiť a použiť všetky moje doterajšie skúsenosti z tranzitívnych reforiem a práce v medzinárodných inštitúciách,“ uviedla k svojej novej pozícii Mathernová.

Kto je Katarína Mathernová?

Mathernová posledné roky pôsobila vo Svetovej banke, kde pracovala už aj v rokoch 2002-2005.

Má za sebou aj pôsobenie na pozícii zástupkyne generálneho riaditeľa na generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre regionálnu politiku (DG REGIO) v rokoch 2005-2010. V tom čase bola najvyššie postavenou slovenskou euroúradníčkou.

V rokoch 1999 až 2002 pôsobila Mathernová ako poradkyňa vtedajšieho podpredsedu vlády Ivana Mikloša a podieľala sa na viacerých štrukturálnych reformách z oblasti podnikania a investičného prostredia.

Spoluzakladala ekonomický think-tank INEKO a spolupracovala s viacerými ďalšími ako napríklad Inštitút pre verejné otázky (IVO) či Nadácia otvorenej spoločnosti. Vyštudovala právo na UK v Bratislave a v USA.

Presuny v Komisii

Rozhodnutie o presunoch na kľúčových postoch v Európskej komisii padlo ešte v júni. Obsadenie Mathernovej je súčasťou pravidelných presunov na vrcholových postoch v štruktúre Komisie.

V júni sa rozhodlo o presunoch celkovo 20 vrcholových manažérov Európskej komisie.

Predseda EK Jean-Claude Juncker v rámci tohto procesu inštruoval každého z eurokomisárov, aby na obsadzované posty v rámci tejto vlny výmeny nominovali troch ľudí vrátane aspoň jednej ženy.

Mathernová čiastočne nasleduje rakúskeho eurokomisára Johannesa Hahna, ktorý bol v rokoch 2010-2014 zodpovedný pre regionálnu politiku a v Junkerovej Komisii dostal na starosti práve rozširovanie a susedskú politiku.  

Najdôležitejším postom, na ktorom nastáva v Komisii zmena je funkcia generálneho tajomníka EK, ktorú dlhé roky zastávala Britka Catherine Day. Všeobecne bola považovaná za „šedú eminenciu“ eurokomisie. Nahradí ju Holanďan Alexander Italianer, ktorý prešiel z generálneho riaditeľstva EK pre hospodársku súťaž.  

Dnes médiá pripisujú úlohu „šedej eminencie“ Komisie skôr šéfovi kabinetu predsedu EK Jeana-Clauda Junckera Nemcovi Martinovi Selmayrovi. Ten už stihol mať verejné konflikty s europoslancami, či vládnymi predstaviteľmi členských štátov.