Slovensko: Vychádzajúca šachová veľmoc?

Z Majstrovstiev Európskej únie v šachu si Slovensko donieslo spolu tri medialy. Titul Majstra EÚ v kategórii do 10 rokov získal mladý Bratislavčan Sebastián Lukáš Kostolanský.

Okrem neho získal striebornú medailu a post vicemajstra EÚ Adrián Zetocha v kategórii chlapcov do 12 rokov. Bronzový kov z majstrovstiev v kategórii do 8 rokov priniesol mladý Slovák s kirgizským pôvodom Matej Elbek Musaev.

„Trojica medailistov z práve skončených Majstrovstiev EÚ mládeže v Murecku je veľkým prísľubom do budúcnosti šachu na Slovensku,“ hovorí prezident Slovenského šachového zväzu František Jablonický.

Šachy hrá iba rok a pol

Deväťročný Sebastián Lukáš Kostolanský vo svojej kategórii zvíťazil suverénne. V deviatich partiách osemkrát zvíťazil a raz remizoval.

Šachu sa pritom začal venovať ešte len pred niečo málo viac ako rokom, vo februári 2014. Jeho prvým súperom a učiteľom bol jeho starý otec, ďalších si hľadal sám na internete. Od novembra 2014 sa jeho intenzívnemu trénovaniu začali venovať otec a syn Diviakovci v šachovom klube Slovan Bratislava, ktorí majú mnohoročné skúsenosti s trénovaním mládeže.

„Aj s ohľadom na jeho vek zatiaľ trénuje nanajvýš hodinu a pol denne s výnimkou víkendov,“ povedal Sebastiánov otec Martin Kostolanský. Sebastián hovorí, že v šachu chce „dosiahnuť, čo najviac a v čo najkratšom možnom čase“.

Sebastiánovým spoluhráčom v klube je aj 12-ročný Adrián Zetocha, strieborný v kategórii C12. Adrián pochádza zo šachovej rodiny, otec Claudiu, pôvodom z Rumunska, je viacnásobným majstrom Slovenska zo súťaží družstiev.

Osemročný Matej Elbek Musaev je člen klubu ŠK Doprastav Bratislava a je zároveň aktuálny majster Slovenska vo svojej kategórii.

Šampionát Európskej únie sa uskutočnil na začiatku augusta v dňoch od 5. do 13. augusta v rakúskom meste Mureck. Zúčastnili sa ho hráči z 15 krajín Európskej únie, ktorí hrali v oddelených vekových kategóriách do 8, 10, 12 a 14 rokov.