Slovenský kandidát Libertas má video na YouTube

Na portáli YouTube sa nachádza video, v ktorom Peter Kopecký oznamuje svoju kandidatúru na europoslanca za stranu Libertas írskeho biznismena Declana Ganleyho.

Kopecký bol v rokoch 1997 až 2002 veľvyslancom SR v Rumunsku. V súčasnosti učí na Ústave európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK francúzštinu a dejiny Balkánu 20. storočia. Má doktorát z románskych jazykov a histórie.  

Vo štvorminútovom videu s európskou hymnou a obrázkami Slovenska Kopecký oznamuje, že bude pod značkou Libertas kandidovať do EP. V pravom hornom rohu videa je logo Libertas. 

"Európsky parlament je veľmi dôležitá inštitúcia, pretože nám občanom zabezpečuje kontrolnú funkciu", hovorí v úvode dokrútky Kopecký.

"Oslovujem Vás s tým, že by som chcel kandidovať za hnutie Libertas Slovensko do Európskeho parlamentu". "Budeme kandidovať za Libertas Slovensko, ktorá požaduje transparentné hospodárenie Európskej únie, zodpovednosť volených voči voličom a samozrejme aj odvolateľnosť poslanca, ak si neplní svoje povinnosti," uvádza Kopecký.

Kopecký v roku 2006 spoluzakladal stranu Priama Demokracia – Hnutie Domova. Tá je združená v európskej Aliancii za Európu demokracií. Kopecký je jedným z jej 11 viceprezindetov, spolu s írskou europoslankyňou Kathy Sinnot, ktorá stojí v čele euroskeptickej frakcie Nezávislosť/Demokracia v Európskom parlamente.

"Čo sme doteraz dokázali? Možno sme menej známi, ale máme za sebou palmares istých úspechov". Za jeden z nich považuje Kopecký presadenie licenčnej výroby piva Topvar v Rumunsku. "My staviame našu kandidátku na ľuďoch, ktorí už majú za sebou výsledky, ktorí sú čestní, ktorí vedia jazyky a korí budú dôstojne reprezentovať Slovenskú republiku v Európskej únii," hovorí vo videu.  

Declan Ganley, zakladateľ Libertas navštívil uplynulý týždeň Bratislavu a oznámil, že plánuje so slovenskou pobočkou kandidovať v nadchádzajúcich eurovoľbách. Nekonkretizoval mená svojich slovenských partnerov. Libertas Slovensko zatiaľ nie je registrovaná na Ministerstve vnútra ako politická strana. Potrebuje najprv vyzbierať 10 000 podpisov od občanov.