Sociálni demokrati favoritmi rakúskych volieb

Posledné prieskumy verejenej mienky v Rakúsku naznačujú tesné vítazstvo sociálnych demokratov (SPÖ) v predčasných parlamentných voľbách naplánovaných na túto nedeľu, 28. septembra.

Socialisti stavili na Wernera Faymanna, ktorý na čele strany nahradil nepopulárneho doterajšieho premiéra Afreda Gusenbauera. Preferencie oboch najsilnejších strán – sociálnych demokratov a ľudovcov – sa pohybujú okolo 28 percent. Faymann však v anketách vedie pred lídrom ľudovcov a ministrom financií Wilhelmom Moltererom. Socialistický Spitzenkandidat za svoju popularitu vdačí aj otvorenej podpore najčítanejších rakúskych novín, bulvárnych Kronen Zeitung.

Bolo to práve tento anti-európsky ladený denník, v ktorom Faymann spolu Gusenbauerom uverejenili ovorený list, ktorý prispel k rozpadu veľkej koalície. V ňom obhajovali postoj, podľa ktorého by Rakúsko malo o všetkých budúcich európskych zmluvách, hlasovať v referende. Týkať sa to malo aj Lisabonskej zmluvy, ak by v nej došlo k zásadnejším zmenám. Ľudovci to považovali za jasné narušenie pro-integračného konsenzu v koalícii.

Werner Faymann sľubuje voličom boj proti rastúcim cenám a vyššie sociálne dávky. Heslom je Faymann ako „nová voľba“, ktorá má predstavovať zmenu oproti Gusenbauerovi. 

Vo víkednových voľbách budú môcť voliť už 16-roční Rakúšania. Bude to po prvýkrát v národnej úrovni. Rakúsko začalo experimentovať so znížením veku pre volebné právo najprv v miestnych voľbách. Nie je jasné, aká časť mladých toto právo využije, ale predpokladá sa, že ak to niekomu pomôže, budú to skôr sociálni demokrati.

Kolorit rakúskej politickej scény dotvárajú Jörg Heider so svojou stranou Spolok pre budúcnosť Rakúska (BZÖ), ktorý sám seba na prevolebných plagátoch označuje za „Das Original“. Je to narážka na mladšieho Hanza-Christiana Stracheho, lídra strany slobodných (FPÖ), ktorú Haider k zdeseniu zvyšku Európy dostal v roku 2000 do vlády Wolfganga Schüssela. Obe strany sú krajne pravicové, anti-imigračné a euroskeptické. „Teraz ide o nás Rakúšanov“, prihovára sa Strache voličom z plagátov. Príležitostne si v kampani vypomáha rapovaním. Z týchto dvoch strán sú na tom lepšie slobodní s približne 20 %. Haider by mohol získať okolo 8 % hlasov. V hre sú stále aj Zelení, ktorý dosahujú stabilné volebné zisky okolo 15 %.

Rozloženie síl nahráva opätovnému vytvoreniu veľkej koalície sociálnych demoktarov a ľudovcov, iba že by sa niektorá z veľkých strán odhodlala ku koalícii s krajnou pravicou.