Španielski Socialisti obhájili volebné víťazstvo

Zdroj: Európsky parlament

Po sčítaní 97% hlasov je zrejmé, že Socialisti pod vedením José Luis Rodríguez Zapatera získali 44 % hlasov. V parlamente by tak mali ich poslanci obsadiť 154 kresiel. Hlavný rival, Ľudová strana, získala približne 40 % hlasov. Predvolebné plány socialistov na vytvorenie vlády jednej strany sa rozplynuli.

Mariano Rajoy, volebný líder Ľudovcov, prehral boj o premiérske kreslo už po druhýkrát. Hoci si ho José María Aznar v rámci predvolebnej stratégie vybral za svojho nástupcu, už po voľbách v roku 2004 musela strana odísť do opozície.

Ľudovci zablahoželali Socialistom k víťazstvu a Rajoy po oznámení predbežných volebných výsledkov gratuloval Zapaterovi k výhre. Zaželal mu „šťastie pre dobro Španielska.“

Predvolebná kampaň odzrkadľovala narastajúce ideologické a generačné rozdiely v španielskej spoločnosti:

  • Na jednej strane stojí Zapatero a Socialisti, ktorých snahou bolo získať si hlasy mladých voličov liberálnym programom (podpora už legalizovaným homosexuálnym partnerstvám, autonómia pre Baskicko, myšlienky sociálneho a politického liberalizmu).
  • Na druhej strane barikády sú konzervatívni a starší voliči, ktorí obviňujú socialistického premiéra z rozvratu krajiny. Vyčítajú mu hospodársky úpadok, odklon od tradičných hodnôt a príchod mnohých prisťahovalcov z iných európskych krajín. S týmito tvrdeniami vystúpili pred voľbami aj predstavitelia Katolíckej cirkvi v Španielsku (EurActiv 03/01/08).

Voľby zatienil atentát. Dva dni pred ich začiatkom bol zavraždený bývalý socialistický člen mestskej rady v baskickom Bilbao. Hoci sa zatiaľ  k útoku nik neprihlásil, polícia obvinila baskických separatistov. Aj keď nik nedokázal priamu súvislosť atentátu s voľbami, niektorí naznačili, že udalosť by mohla pomôcť Ľudovcom. Pravicová strana zastáva voči ETA tradične tvrdší postoj.

Na voľbách sa zúčastnilo 75 % oprávnených voličov.