Taliani odmietli zmeny

Krátka správa

Ústavnú reformu navrhol bývalý premiér Silvio Berlusconi pred tým, než ho v marcových voľbách nahradil Romano Prodi.

Účasť voličov na referende bola prekvapivo vysoká – dosiahla 53,6%, a podľa konečných výsledkov sa 61,7% zúčastnených vyslovilo proti reformám a iba 38,7% voličov ich podporilo.

Odmietnuté reformy smerovali k zvýšeniu právomocí talianskych regiónov v oblasti zdravotníctva, vzdelávania a policajných zložiek, zvýšeniu kompetencií premiéra na úkor prezidenta a zníženiu počet poslancov. Senát sa mal transformovať z národného na federálny legislatívny orgán a zredukovalo by sa schvaľovanie zákonov oboma komorami talianskeho parlamentu.

Ľavý stred premiéra Romana Prodiho vyhlásil, že zmeny by zničili národnú jednotu a ich implementácia by Talianov stála viac ako 250 miliárd eur. Prodiho koalícia tiež trvala na tom, že nerozvinuté južné regióny Talianska by navrhovanými zmenami utrpeli.

Výsledok referenda posilnil pozíciu Prodiho ako predsedu vlády po tom, čo jeho koalícia zvíťazila v najtesnejších voľbách v dejinách Talianska.

V reakcii na svoje najnovšie víťazstvo Prodi uviedol: „Nikdy som nevnímal toto referendum ako test našej vlády, ako líder opozície, ktorý tvrdil, že to tak je.“