Taliansko smeruje k predčasným voľbám

Krátka správa

Taliansky prezident Giorgio Napolitano 5. februára začal procedúru, ktorá povedie k predčasným parlamentným voľbám. Pokusy o vytvorenie dočasnej vlády, ktorá by s podporou širokého spektra strán zreformovala volebný systém, zlyhali.

Úlohu bol poverený predseda Senátu Franco Marini, no včera sa rozhodol vzdať ďalších pokusov. Zdôvodnil to neschopnosťou získať väčšinu. Vo funkcii tak ostáva odchádzajúca Prodiho vláda, až do volieb plánovaných na 13. apríla.

Proti vytvoreniu dočasnej vlády sa ostro postavila opozícia vedená Silviom Berlusconim. Žiadala predčasné voľby. Doterajšia vládna centristicko-ľavicová koalícia bola ochotná dočasnú vládu v princípe podporiť, prevládli však vnútorné spory evidentné už v Prodiho exekutíve.

Perspektíva pomerne ľahkého volebného víťazstva oživila doteraz fragmentovanú stredo-pravú opozíciu. Berlusconi a jeho spojenci sa spoliehajú na to, že využijú silnejúcu kritiku Prodiho vlády.

Výsledok volieb je však neistý. V ich predpokladanom dátume – 13. apríla – sa budú konať aj miestne voľby vo viacerých mestách a regiónoch. Je pravdepodobné, že nech už zvíťazí ktokoľvek, získa len veľmi slabú väčšinu. Súčasná labilnosť vlády tak bude pokračovať, možno v novej kombinácii.

Objavujú sa však hlasy, že ak Berlusconi zvíťazí, bude sa tomu snažiť zabrániť vytvorením koalície s centristicko-ľavicovou Partito Democratico. Tú vedie súčasný starosta Ríma, Walter Veltroni, považovaný za Prodiho nástupcu.

Myšlienka zdanlivo nepravdepodobnej koalície medzi bývalým komunistom Veltronim a silným antikomunistom Berlusconim zosilnela počas rozpadu Prodiho vlády. Títo dvaja lídri by dokázali vytvoriť stabilnú väčšinu, ktorá by dokázala riadiť krajinu bez spojenectva s mnohými malými stranami, považovanými za príčinu chronickej nestability talianskej politiky. Dlhodobé riešenie by však priniesla len reforma volebného systému.

Jednou z možností zmeny volebného práva je referendum. Podporovala ju centristická ľavica, ako alternatívu k predčasným voľbám. So zhoršujúcou sa politickou situáciou sa však zahatila ja táto cesta. Dátum referenda bol síce stanovený na 18. mája, no vzhľadom na predčasné voľby analytici predpokladajú, že bude odložené najmenej o rok.