Taliansky parlament rozhodne o Prodiho vláde

Krátka správa

Taliansky premiér Romano Prodi včera (22.1.) požiadal talianskych zákonodarcov o vyjadrenie dôvery pre svoju vládu. Očakáva sa, že v dolnej komore parlamentu získa v dnešnom hlasovaní jasnú dôveru. Rozhodujúcou skúškou sa však môže stať hlasovanie v hornej komore, ktoré sa uskutoční vo štvrtok. Doteraz si tam vláda udržiavala tesnú väčšinu. Tú zabezpečovali traja poslaneckí náhradníci centristickej UDEUR, teda strany, ktorá v týchto dňoch opúšťa taliansku vládnu koalíciu.

Vládna kríza začala počas uplynulého týždňa. Minister spravodlivosti, Clemente Mastella (UDEUR), oznámil svoju rezignáciu a pohrozil, že poslanci jeho strany by v prípade hlasovania o dôvere Prodiho vládu nepodporili. Minister rezignoval po tom, čo ho úrady v regióne Campania, ktorý je jeho bydliskom, začali vyšetrovať pre podozrenie z korupcie. Vyšetrovaniu sa musí podrobiť aj jeho manželka.

Silvio Berlusconi, predošlý premiér a terajší líder opozície, vyzval na predčasné voľby. Pre agentúru Ansa povedal, že “k urnám sa musíme opätovne vrátiť túto jar.”

Prodiho popularita podľa posledných prieskumov klesá. V období január – december 2007 sa prepadla  z 41% na 25%. Prieskum uverejnil denník Corriere della Sera.

Ďalší vývoj udalostí v Taliansku bude závisieť aj od krokov prezidenta Giorgia Napolitana. Ak súčasná vláda nezíska podporu v oboch komorách parlamentu, prezident má dve možnosti: vyhlásiť predčasné voľby alebo vymenovať dočasnú vládu.

Prodiho koalícia už raz čelila podobnému testu. Vzhľadom na vojenské angažovanie sa Talianska v Afganistane odišli vo februári 2007 z koalície komunisti. Terajšia situácia má jednu odlišnú črtu: Mastella bol človekom, ktorý zabezpečoval kľúčovú podporu vlády v Senáte.