Tony Blair definitívne odchádza

Tony Blair

Krátka správa

Odchádzajúci britský premiér Tony Blair stanovil dátum svojho odchodu ešte 10. mája 2007. Na čele Labouristickej strany stál od 1. mája 1997 do 24. júna 2007, kedy snem strany potvrdil jeho nástupcu Gordona Browna.

Blairova politika by sa dala zhrnúť do troch bodov: silná podpora medzinárodnej politiky USA vrátane podpory invázie do Iraku, ukončenie konfliktu v Severnom Írsku a snaha o vrátenie Británie späť do centra európskeho diania. Mnohí analytici sa zhodujú, že Blairovo zotrvávanie vo funkcii vodcu labouristov prerušila práve kontroverzná vojna v Iraku, za podporu ktorej si vyslúžil kritiku aj z vlastných radov.

Poslednou významnou udalosťou, na ktorej sa Blair ako premiér zúčastnil, bol uplynulý summit Európskej rady v Bruseli (21.-23.6.), ktorého výsledkom je ustanovenie mandátu pre medzivládnu konferenciu o inštitucionálnej reforme Spoločenstva. V tejto súvislosti britský tieňový minister zahraničia a opozičný konzervatívec William Hague povedal, že nový britský premiér nedostáva mandát, aby presadil tieto zmeny bez súhlasu občanov v referende. Brown takúto požiadavku odmietol slovami: „Vďaka Tonyho vyjednávacím schopnostiam sme dosiahli štyri priority a myslím si, že keď sa ľuďom dostane do rúk návrh krátkeho textu, uvidia, že sme presadili to, čo sme sľubovali.“

Aj napriek tomu, že sa Blair nevydal cestou zavedenia spoločnej meny vo svojej krajine a rovnako udržal množstvo vyjednaných britských výnimiek zo spoločnej komunitárnej legislatívy, je nesporné, že rozmýšľal pro-európsky. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy o ňom povedal, že bol „niekto, kto hľadal v Európe konsenzus.“ Rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer ho považuje za doteraz najeurópskejšieho britského premiéra. Predseda Komisie José Manuel Barroso okomentoval ešte jeho májový prejav, v ktorom Blair stanovil dátum svojho odchodu, slovami: „Tony Blair priviedol Britániu z periférie do centra EÚ. Dokázal to angažovaním sa a nie používaním veta. [..] Veľmi oceňujem naše priateľstvo a želám mu v budúcnosti úspech.“

Nateraz nie je isté, akým spôsobom sa bude Blair angažovať v budúcnosti. Ešte donedávna jeho kancelária na Downing Street 10 tvrdila, že sa stane radovým labouristickým poslancom podporujúcim Browna, pri čom po dvoch rokoch odíde z politického života úplne. Na druhej strane v posledných dňoch sa začínajú objavovať špekulácie o jeho možnom menovaní za mediátora v izraelsko-palestínskom konflikte. Podľa denníka International Herald Tribune by ho rád na tomto poste videl ako americký prezident George W. Bush, tak aj predseda Európskej komisie Barroso. Denník Finacial Times predpokladá, že jeho nominácia by mohla prísť v utorok 26. júna 2007 v Jeruzaleme na stretnutí diplomatov kvarteta USA, EÚ, OSN a Rusko.

Ďalšia vlna diskusií sa objavila po tom, ako niektoré médiá priniesli správu, že Blair sa chystá prestúpiť na katolícku vieru, ktorú vyznáva aj jeho manželka Cherie Blair. V sobotu 23. júna absolvoval poslednú súkromnú audienciu vo funkcii premiéra u pápeža Benedikta XVI. Či a kedy prestúpi na katolícku vieru nie je jasné. Faktom však je, že doteraz ani jeden z britských premiérov nebol katolík, aj keď to ústava už dlhší čas nezakazuje.