Účasť na eurovoľbách nemusí byť katastrofálna

Zdoj: Júbilo Haku/ Flickr

Prieskum verejnej mienky v EÚ spoločnosti TNS realizovaný na začiatku mája zistil, že volieb do Európskeho parlamentu sa určite plánuje zúčastniť až 43 % opýtaných. Ďalších 6 % uviedlo, že tak pravdepodobne urobí.

Tieto čísla sú značne odlišné od údajov posledného januárového Eurobarometra. Ten hovoril o celkovej 34 % účasti v únii. Májový prieskum tiež zistil, že 53 % Európanov sa o voľby zaujíma, 46 % naopak neprejavuje žiadny záujem. V januári 2009 voľby zaujímali 44 % respondentov, 53 % vtedy uviedlo, že záujem o eurovoľby nemá.  

Výsledky spochybňujú predpoklady takmer všetkých mainstreamových médií, že voličská účasť bude naďalej klesať a pomôže extrémistickým a euroskeptickým stranám dostať sa do parlamentu.

Výsledky uvítal analytik bruselského think tanku Centre for European Policy Studies (CEPS) Piotr Maciej Kaczyński, ktorý pre EurActiv povedal, že „je jedným z mála ľudí v Bruseli, ktorí predpovedali vyššiu účasť ako pred piatimi rokmi“.

Podľa Kaczyńského budeme svedkami „normalizácie“ účasti v mnohých nových členských štátoch. Domnieva sa dokonca, že viac voličov príde aj vo Francúzsku a Nemecku.

Na rozdiel od mnohých komentátorov, analytik CEPS nezdieľa názor, že extrémistické strany zaznamenajú väčšie úspechy v týchto voľbách. Je síce podľa neho možné, že krajne pravicové sily budú mať dosť zástupcov na to, aby vytvorili v Parlamente novú skupinu, ich vplyv bude ale zanedbateľný a zase sa rozpadnú, ako sa im to stalo v roku 2007.

Člen Európskeho parlamentu, ktorý hovoril s EurActiv je opatrný pri vyvodzovaní záveru, že čísla najnovšieho prieskumu sa potvrdia aj v reálnej účasti. Výsledky ale hodnotí ako pozitívne a pre európske politické strany podľa neho naznačujú možnosť presvedčiť voličov v poslednom týždni kampane o dôležitosti hlasovania v eurovoľbách.

„Teraz je to na európskych stranách. Budú ich kampane dostatočne motivujúce, alebo budú neutrálne a nevzbudia žiadny záujem?“

Upozornil zároveň, že v roku 2004 sa v máji žiadny podobný prieskum v Európe nerobil, preto je ťažké odhadnúť jeho relevanciu vo vzťahu k reálnym výsledkom.

Výsledky pre jednotlivé krajiny zatiaľ neboli publikované.