Ukradnutá limuzína témou predvolebnej kampane v Nemecku

zdroj: http://www.wintonsworld.com/cars/a-cars-2005/2005-carpics/frankfurt-2005/mercedes-s-class-1f.jpg

Pozadie

SPD vyšla z európskych volieb neslávne. Získala len 20,8 % hlasov v porovnaní s 30,7 %, ktoré získali kresťanskí demokrati (CDU) kancelárky Angely Merkelovej. Konzervatívna bavorská strana CSU získala 7,2 %, Zelení 12 % a ľavicoví Die Linke 7,5 %. Liberálov z  FDP volilo 11 % zúčastnených.

Pre sociálnych demokratov to podstatne horší výsledok ako v parlamentných voľbách v roku 2005, kedy získali 38, 5 %, viac než CDU.

Do jesenného volebného boja vedie sociálnych demokratov Frank-Walter Steinmeier, minister zahraničných vecí vo veľkej koalícií CDU a SPD. Nie je v ľahkej pozícii – musí zvýrazniť rozdiely v politikách medzi dvomi koaličnými partnermi bez toho, aby útočil na priamo na Merkelovú.    

Merkelovej konzervatívci v kampani pred eurovoľbami zdôrazňovali svoj nesúhlas s členstvom Turecka v EÚ, prisľúbili daňové úľavy a pripomenuli voličom svoju spoľahlivosť v zvládaní ekonomiky.

Otázky

Kampaň sa pred septembrovými parlamentnými voľbami v Nemecku sa ešte oficiálne nezačala. Zatiaľ do nej najviac vstúpili neznámi zlodeji zo Španielska.

Vysvitlo totiž, že ministerka zdravotníctva federálnej vlády za SPD Ulla Schmidt si na súkromnú dovolenku do Španielska poslala služobnú limuzínu so šoférom. SPD sa preto rozhodlo, že ju nebude v kampani príliš ukazovať. A to napriek tomu, že ministerka má teoreticky nárok využívať limuzínu pre pracovné aj súkromné účely.

Väčšina Nemcov si však myslí, že je nevhodné, aby ministerka letela do Španielska a šoféra s limuzínou poslala na 5000 kilometrov dlhú jazdu, zamestnávala ho celé dva týždne, pričom šofér má nárok na preplatenie nadčasov.

Schmidtovej sa nepodarilo presvedčiť verejnosť, že dve oficiálne schôdzky, ktoré mala počas svojho pobytu v Španielsku – ktoré evidentne nemali veľký význam – boli dostatočným dôvodom použiť limuzínu.

Podobnú aféru na Slovensku zažila ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová, ktorá ako informoval denník SME si na pracovnú cestu do portugalského Lisabonu poslala vládnu limuzínu, kým sama letela. Šofér meral cestu zo Slovenska napriek tomu, že  minsterka by mala na mieste vozidlo zamezpečené.

‘Ulla triedy S’

Nemecká tlač vymyslela ministerke prezývku ‘Ulla triedy S’, podľa modelu mercedesu, ktorý jej v Španielsku ukradli. Pre sociálnych demokratov, ktorí o sebe prehlasujú, že sú lepšia alternatíva pre krajinu vo finančnej kríze ako konzervatívci, ide pred voľbami o pomerne trápny incident.

Menej než dva mesiace pred voľbami dosahuje SPD v prieskumoch 23 %. Konzervatívci vedú s 38 %. Liberálom dávajú prieskumy 13 %, Zeleným 12 % a ľavicovej Die Linke 9 %.

Okrem klesajúcich preferencií komplikuje SPD situáciu aj to, že Steinmeier má nízku podporu verejnosti ako potenciálny kancelár. Len 17 % si myslí, že je vhodný kandidát na tento úrad. V rovnakom prieskume sa až 58 % ľudí vyjadrilo, že si želá, aby Angela Merkelová zotrvala v kancelárskom úrade.

Ak by sa čísla z prieskumov potvrdili vo voľbách, konzervatívci a liberáli by mohli vytvoriť tesnú väčšinu a nechať sociálnych demokratov v opozícii. Väčšina analytikov však predpokladá, že obe najväčšie strany dajú prednosť pokračovaniu veľkej koalície na ďalšie štyri roky.

SPD tiež s obavami sleduje východ novej hviezdy konzervatívneho tábora Karla-Theodora zu Guttenberg, mladého federálneho ministra hospodárstva. Sprvu sa zdalo, že nedostatok skúseností 37-ročného Guttenberga bude pre SPD perfektným terčom kritiky. Navyše ide o aristokrata a člena mimoriadne konzervatívnej bavorskej strany CSU, ktorá na federálnej úrovni spolupracuje s CDU.

K veľkému prekvapeniu sociálnych demokratov sa Guttenberg stal najpopulárnejším politikom vo veľkej koalícii, v číslach popularity dokonca predbehol Angelu Merkelovú.

Jasné pozície mladého politika v otázkach finančnej krízy, stimulačného balíčka, podpory pre automobilovú skupinu Opel mu zaistili uznanie za priamosť, hoci pre ne musel mnohokrát viesť spory s inými členmi vlády. Viacerí komentátori obdivujú jeho politickú sebaistotu.

Guttenberg sa stal faktorom, ktorý bude musieť SPD vziať do úvahy pri plánovaní predvolebnej stratégie. Steinmeier,, ktorý sa snaží otvoriť kampaň v predstihu pred CDU, už napríklad ustúpil od agresívnych útokov na mladého politika.

Španielski autičkári sa medzičasom rozhodli anonymne limuzínu vrátiť. Ako dodávajú zlé jazyky v Nemecku, pre SPD to už môže byť príliš neskoro na nápravu vzniknutých škôd.