Na eurovoľby budú mobilizovať “prezidentské” televízne debaty

Zdroj: TASR

Európsky parlament sa dohodol s Európskou vysielacou úniou (EBU), ktorá združuje verejnoprávnych vysielateľov v EÚ.

Na debate sa zúčastnia kandidáti z každej z nadnárodných európskych politických rodín, ktorí sa uchádzajú o post šéfa exekutívy EÚ.

EBU poskytne vysielanie debaty svojim členom, bude však na ich rozhodnutí, či si vyberú živé vysielanie alebo ju uvedú zo záznamu.

Európske politické strany v snahe zvýšiť záujem o voľby do EP po prvý raz v rámci eurovolieb nominujú svojich kandidátov na pozíciu predsedu EK. Teoreticky by sa ním mal stať nominant strany, ktorá v novom Európskom parlamente získa vo voľbách najviac mandátov.

Záujemcovia sa vynárajú

Strana európskych socialistov (PES) ako prvá predstavila svojho kandidáta, ktorým je predseda EP Martin Schulz. Európski liberáli (ALDE) uprednostnili belgického europoslanca a bývalého premiéra Guya Verhofstadta pred fínskym eurokomisárom Ollim Rehnom, ktorý celkom nezdieľa Verhofstadtov federalistický pohľad na úniu. Aby sa zabránilo štiepeniu liberálnej frakcie, strana podporila Olliho Rehna na prípadný ďalší vrcholový post v rámci EÚ.

Na ľavej strane politického spektra vybrala Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice (GUE) za svojho kandidáta šéfa gréckej strany Syriza Alexisa Tsiprasa.

Strana Zelených sa tento týždeň rozhodla pre duo – francúzsky europslanec a syndikalista José Bové a mladá nemecká europoslankyňa Ska Keller, ktorá v online primárkach porazila stranícky skúsenejších kolegov.

Najväčšia európska politická skupina, Európska ľudová strana (EĽS) určí svojho kandidáta na sneme strany v Dubline 7. marca.

Za jedného z favoritov je považovaný bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Tomu v utorok prisľúbila podporu jeho krajanka, eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová, ktorá zároveň poprela dohady, že sama sa bude uchádzať o kreslo po Barrosovi. S Junckerom si môžu zmerať sily o stranícku nomináciu súčasný francúzsky eurokomisár Michel Barnier alebo írsky premiér Enda Kenny.

rozhovore pre EurActiv.cz šéf Európskej ľudovej strany Joseph Daul spomína aj fínskeho premiéra Jyrkiho Katainena, a bývalého lotyšského premiéra Valdis Dombrovskis, ktorý zo svojej funkcie rezignoval minulý rok po tom, čo sa v Rige zrútila strecha nákupného centra. Pri tragédii zahynulo 54 ľudí.

Z nových členských krajín sa spomína aj meno litovskej prezidentky Dalie Grybauskaite a poľského premiéra Donalda Tuska.

Kto bude v debate?

Podľa pôvodných správ mala EBU pozvať do televíznej debaty iba kandidátov troch najväčších politických strán. Hovorca EBU však minulý týždeň oznámil, že len čo budú známe mená všetkých straníckych kandidátov na funkciu predsedu EK, všetci dostanú pozvánku a priestor v živej televíznej celoeurópskej debate.

Počet účastníkov tejto televíznej debaty je neistý aj preto, lebo menšie politické skupiny, napríklad euroskeptická frakcia Európa slobody a demokracie (EFD) či Aliancia európskych konzervatívcov a reformistov (AECR) doteraz neprejavili úmysel postaviť do eurovolieb vlastných kandidátov na predsednícku pozíciu.

Organizátori televíznej debaty dúfajú, že všetci kandidáti budú mať dobrú angličtinu, aby debata neutrpela tlmočením, avšak každý z kandidátov bude mať zaručené právo hovoriť vo svojom rodnom jazyku.

Hoci sa eurovoľby konajú v máji, nová Komisia sa úradu ujme až 1. novembra 2014

Video o európskych voľbách nájdete na tejto stránke.

EurActiv/TASR