V Belgicku triumfovali flámski nacionalisti

foto: líder flámskej nacionalistickej strany N- VA Bart de Wever

Nová flámska aliancia (N- VA) a jej líder Bart de Wever si vo voľbách zabezpečili historické víťazstvo keď sa im podarilo získať približne 30 percent v holandsky hovoriacej severnej časti krajiny. Druhí Kresťanskí demokrati pritom skončili ďaleko za nimi.

Vo francúzsky hovoriacom kraji Valónsko na juhu krajiny, zasa presvedčivo vyhrali socialisti. V súčasnosti sa preto očakáva, že budú obe strany viesť rokovania o zostavení vlády. Pri komplikovanej povahe belgickej politiky to ale znamená, že tieto rozhovory môžu trvať aj mesiace. Ako najpravdepodobnejší mesiac vytvorenia novej vlády sa tak uvádza september tohto roku.

Víťazstvo De Weverovej strany v bohatšej severnej časti krajiny mnohí vnímajú ako znak protestu a únavy Flámov, ktorí už roky volajú po udelení väčších právomocí regiónom. Tie doteraz francúzsky hovoriace časti vždy zamietli. Podľa chudobnejšieho Valónska sú totiž finančné transfery z bohatšieho Flanderska nevyhnutné na udržanie jednoty v krajine a znakom solidarity.

Stredobodom nezhody oboch častí je pritom otázka budúcnosti belgického hlavného mesta Bruselu, ktoré sa teší statusu bilinguálneho mesta a kde dominujú francúzski hovoriaci občania aj napriek tomu, že sa nachádza vo Flandersku.

Vďaka nedeľňajšiemu (13. júna) víťazstvu N- VD sa otázka reformy Belgického kráľovstva dostane s veľkou pravdepodobnosťou opäť medzi hlavné body programu. „Prepisujeme tu históriu,“ povedal líder strany de Wever a dodal: „Pre tým, ktorí majú vôľu, nie je nič nemožné.“

De Wever sa potom pokúsil uistiť frankofónnu časť Belgicka o tom, že „toto nie je koniec krajiny, toto je evolúcia“ a zároveň uviedol: „Krajina sa delí na dve úplne demokracie.“ Frankofónne spoločenstvo sa totiž obáva, že výhra N- VD vo voľbách povedie k vytvoreniu konfederácie a napokon k rozdeleniu.

De Wever však nebude môcť presadiť svoju agendu bez spolupráce s ostatnými stranami, a to ako na severe, tak i na juhu krajiny. „Sedemdesiat percent flámskych voličov hlasovalo za nás,“ pripomenul v nedeľu de Wever svojim stúpencom.

„Budú sa musieť vybudovať mosty. A my dúfame, že sa každý chopí svojej zodpovednosti,“ uviedol a dodal: „Naťahujem svoju ruku k frankofónnemu obyvateľstvu. Nikto nemá záujem o blokovanie krajiny. Musíme sa odvážiť ísť vpred.“

Bart de Wever predniesol svoj prejav tak, že v pozadí viala veľká zástava Európskej únie. To malo zjavne belgických EÚ partnerov uistiť o tom, že krajiny dostojí svojej pro- európskej povahe. Strana ale zároveň úplne neskryla ani svoju nacionalistickú povahu, keď jednu zo žltých hviezd, ktoré majú reprezentovať členské štáty Únie, nahradila žltým levom- národným symbolom Flanderska.

Možno rozhodnú socialisti

Vo francúzsky hovoriacom Valónsku zasa oslavovali socialisti svoje víťazstvo a nazvali ho „neuveriteľným úspechom“. „Naša zodpovednosť je primeraná výsledkom: je značná,“ povedal líder valónskych socialistov Elio di Rupo v krátkom odkaze, ktorý zverejnil na sociálnej sieti Twitter.

„Dúfam, že ženy a muži, ktorí budú vyzvaní k rokovaniam a vytváraniu vlády v našej krajine veľmi rýchlo preukážu úprimnú vôľu dospieť k vyváženému kompromisu.“

Socialistická strana (PS) by mohla v parlamente vytvoriť najväčšiu skupinu a jej líder di Rupo by sa tak mohol stať premiérom krajiny. „Dnes, po dvadsiatich rokoch, sa socialisti opäť stali prvou politickou triedou v Belgicku,“ povedal di Rupo. Ten by mohol ponúknuť spoluprácu aj svojim socialistickým kolegom na severe, aby si tak zabezpečil premiérske kreslo.

Jeho nezvyčajným spojencom by sa mohol stať aj Bart de Wever, ktorý už počas kampane povedal, že je otvorený možnosti vidieť di Rupa ako premiéra. Naopak, de Wever podobné ambície nemá, lebo jeho strana je hlboko regionálneho charakteru a neverí vo federálne Belgicko.

Budúcnosť Bruselu tkvie v rovnováhe

Aby situácia nebola príliš jednoduchá, v Bruseli vyhrala reformná strana MR, ktorá zaujala tvrdé stanovisko pri ochrane práv francúzsky hovoriacich občanov. Hrozí tak, že sa strana dostane do stretu s flámskymi nacionalistami.

V niektorých oblastiach pri Bruseli sa francúzsky hovoriace obyvateľstvo teší špeciálnym privilégiám- majú napríklad právo dostávať úradné dokumenty vo svojom rodnom jazyku. To je fakt, ktorý nahneval flámsku časť Belgicka.

Nasledujúcim krokom bude vymenovanie „informátora“ zo strany kráľa, ktorý bude poverený zabezpečením rozhovorov medzi lídrami jednotlivých politických strán a identifikovaním kandidáta na premiérske kreslo, ktorý bude potom viesť koaličné rokovania.