V Holandsku vyhrali liberáli a posilnila protiislamská strana

foto: Líder najväčšej holandskej strany, liberál Mark Rutte

Výsledky volieb rozhodli, že predseda kresťanských demokratov Jan Peter Balkenende po ôsmych rokoch v úrade už viac nebude holandským premiérom. Pomerne veľkým prekvapením je ale výrazné polepšenie si Strany slobody, ktorej rétorika je namierená proti imigrantom. „Viac bezpečnosti, menej zločinnosti, menej imigrácie, menej islamu- to je to, čo si Holandsko zvolilo,“ povedal líder strany Geert Wilders. Vďaka zisku 15, 5 percenta všetkých voličských hlasov si tak jeho zabezpečila 24 kresiel v parlamente a stala sa treťou najväčšou stranou a možným jazýčkom na váhach pri zostavovaní koalície. V minulých voľbách pritom získala o pätnásť kresiel menej.

Najviac hlasov a 31 kresiel v holandskom parlamente si ale získala liberálna Ľudová strana pre slobodu a demokraciu. V tesnom závese za ňou je s 30- timi kreslami Strana práce, ktorej hlavným cieľom je pomalšie a menšie škrtanie deficitu. Ten sa má pritom v Holandsku tento rok vyšplhať na 6,6 percenta.

Naopak, víťazná liberálna strana vedená Markom Ruttem, sa zameriava na nepopulárne šetrenie. Na vytvorenie koalície a väčšiny v parlamente však bude potrebovať podporu minimálne troch ďalších strán, čo sa môže ukázať ako mierne problematické. Očakáva sa, že menšie strany liberálov donútia v tomto ohľade k ústupkom.   

Ekonomická situácia krajiny, vyrovnanosť rozpočtu, stabilita eurozóny, či vládny dlh Grécka dominovali aj v predvolebnej kampani.

Bývalý premiér Balkenende priznal porážku svojej strany kresťanských demokratov vo voľbách. Tej sa podarilo presvedčiť len takmer 14 percent voličov, čo jej vynieslo 21 kresiel v novom parlamente. V predošlých voľbách v roku 2006 pritom strana so 41 kreslami presvedčivo vyhrala holandské voľby.

Možné koalície

„Holandsko môže z krízy vyviaznuť silnejšie ak teraz niečo podnikne,“ povedal 43- ročný líder liberálov Rutte, ktorý predtým pracoval ako manažér ľudských zdrojov v holandsko- britskej spoločnosti Unilever.

Podľa analytikov je možné, že do koalície s liberálmi pôjde druhá najväčšia Strana práce vedená bývalým starostom Amsterdamu Jobom Cohenom, ale bude na oplátku očakávať ústupy. „Hoci sú okolnosti nepriaznivé, opäť sa zhostíme našej zodpovednosti, aby sme sa uistili, že naša krajina pokračuje sociálnou cestou,“ povedal Cohen.