V Maďarsku zmenšia parlament o polovicu

Víťazstvo stredo-pravého Fideszu, ktorí získal absolútnu väčšinu v parlamente, predstavuje „najvážnejšiu zmenu maďarského politického systému“, povedal podpredseda skupiny Európskej ľudovej strany, kam Fidesz patrí. Prirovnal to dokonca k udalostiam v Taliansku pred 15 rokmi, kedy musela odísť celá jedna skorumpovaná politické elita krajiny.

„Počul som kolegov vtipkovať, že krajina, kde dve tretiny poslancov sú z jedinej strany, nie je demokraciou. Niektorí to dokonca prirovnávajú k režimu Vladimíra Putina. Ja im hovorím, že Putin nikdy nemusel bojovať s opozíciou, aby vyhral voľby“, povedal Szájer.

Tvrdí, že Fidesz je mainstreamovou politickou stranou a odmieta obinenia niektorých zahraničných médií o tom, že je prepojený na krajne pravicový Jobbik, ktorý získal v parlamente 47 kresiel.

Novinárov v Bruseli Szajér informoval, že premiér Viktor Orbán je odhodlaný vládnuť so štíhlou vládou 8 ministrov, ktorá by mala byť „najmenšou v Európe“.

Ďalším krokom má byť „podstané zoštíhlenie samospráv“, približne o polovicu, čo ako dúfajú okreše približne rovnako aj náklady.

„Maďarsko má 3000 volebných obvodov, čo znamaná veľa starostov, zástupcov, atď. Chceme to použiť ako dôkaz pre verejnosť, že po rokoch katastrofálneho míňania, politici začínajú prijímať opatrenia aj na vlastný ukor“, povedal poslanec EP.

Parlament bude vystavený podobnému scenáru. Podľa Szájera by mal byť veľmi skoro prijatý zákon alebo uznesenie, ktoré „okreše parlament o polovicu“. Dodal, že veľkosť zákonodarného zboru v krajine s 10 miliónmi obyvateľov by mala byť okolo 200 poslancov, čo je cca polovica oproti súčasným 386 členov.

Vláda ďalej plánuje znižovanie daní, kedže Maďarsko je v nevýhode oproti iným krajinám v regióne, vrátane Slovenska a Rumunska, ktoré majú veľmi nízke korporátne dane.

Vláda sa tiež podľa Szájera musí zaoberať „emocionálnymi otázkami“, kde radí otázku maďarskej menšiny žijúcej v susedných rkajinách. Podľa vzoru režimu, aký uplatňuje Rumunsko voči Moldavsku, Maďari, ktorí preukážu svoje väzby na Maďarsko by mali mať ľahší prístup k získaniu občianstva.

Medzi kľúčovými témami blížiaceho sa maďarského predsedníctva EÚ (január-júl 2011) bude vodné hospodárstvo, manažment vodných zdrojov, spolupráca podunajských krajín, regionálna spolupráca a stratégia EÚ 2020.

Na otázku EurActiv, či Fidesz naozaj pláuje zakázať na neurčito predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom, tak ako to sľúbil v kampani, Szájer povedal, že je to citlivá otázka a budú prebiehať rokovania s Európskou komisiou o možnom predĺžení tohto zákazu.

Prístupová zmluva Maďarska z roku 2004 zakázala predaj pôdy cudzincom do roku 2011 v snahe zabrániť solventným európskym investorom vykúpiť ornú pôdu v nových členských krajinách. Podobné prechodné klauzuly boli vyjednané aj inými štátmi ako Poľsko, Česko a aj Slovensko.