V Taliansku nie je vláda zákona, hovorí bývala eurokomisárka

Emma Bonino drží hladovku, aby upozornila na to, že štátna televízia RAI sa nespráva v súlade s rozhodnutím nezávislého orgánu na kontrolu médií a neposkytla vyvážený čas stranám kandidujúcim do Európskeho parlamentu. Jediný plný prístup k médiám má podľa nej premiér Silvio Berlusconi.

Bonino sa usídlila v samotných priestoroch televízie, kde zahájila protestnú hladovku.

Eurokampaň v Taliansku sa podľa Bonino premenila na „karikatúru“ a mnohí Taliani vôbec nevedia, o čom je nedeľné hlasovanie. To, že Berlusconi kontroluje ako štátne, tak aj súkromné médiá je podľa jej slov „ďalšia talianska extravagantnosť“.

Emma Bonino, jedna zo štyroch podpredsedníčok talianskeho Senátu, kandiduje za stranu „Lista Emma Bonino“, ktorá sa hlási k frakcii ALDE (liberáli) v EP. Ako ale dodáva, len 3 % Talianov vedia, že takýto politický subjekt existuje.

Nerešpektovanie autorít v oblasti médií je len časťou celkového obrazu, hovorí Bonino. „Nie je to len o médiách a informáciách, ale aj o justícii, imigračnom systéme – skutočný problém je, že v mojej krajine nie je vláda zákona“, tvrdí Bonino.

Bývalá eurokomisárka je kritická k celému politickému systému, vrátane ľavicovej opozície, kde sa tiež „každý snaží len dostať svoj kus koláča, namiesto tohto, aby spochybnil nefunkčnosť systému ako takého“.

„Problém je, že opozícia je v zúfalom stave, pričom hlavnou výzvou je pripraviť sa na budúcnosť“, uviedla Bonino.

Na otázku ako sa díva na vývoj v EÚ odpovedala, že jej je ľúto, že sa výsledky európskeho projektu „každým dňom podkopávajú“.  

„Vidím veľmi silný obrat k nacionalizmu, napríklad vo finančnom alebo v automobilovom sektore. Takže nie len že sa nedívame dopredu, ale obávam sa, že smerujeme napäť k nacionalizmu a protekcionizmu“, povedala.

Bonino kritizuje Komisiu za to, že bola v mnohých otázkach v poslednom období „veľmi zdržanlivá“, napríklad v prípade kontroverzie o zaobchádzaní s Rómami v Taliansku. Podľa nej vysvetľuje Barrosovu "hanblivosť" fakt, že potrebuje podporu Silvia Berlusconiho pre svoje znovuzvolenie.

Rozhovor s Emmou Bonino v anglickom jazyku nájdete na tejto linke