Vládna kríza v Belgicku je zažehnaná. Dokedy?

Novým belgickým premiérom sa stal Yves Leterme. Do funkcie ho vymenoval belgický kráľ Albert II. Premiér oznámil vytvorenie vlády 20. marca. Jeho Flámska kresťanská demokracia (CD&V) vyhrala parlamentné voľby pred 9 mesiacmi.

Nová vláda plne rešpektuje etnické zloženie krajiny. Polovica jej členov pochádza z flámskych a druhá polovica z frankofónnych oblastí. Koalíciu povedie Letermeho CD&V, ale súčasne bude jej členom jej frankofónny “ekvivalent” CDH. Predsedníčka CDH, Joëlle Milquet, si za posledné mesiace vyslúžila prezývku “madam nie”, pretože počas rokovaní tvrdo trvala na svojich požiadavkách. V novej vláde zaujme post ministerky pre zamestnanosť a rovnosť príležitostí. Kabinet bude mať spolu 22 členov, z toho 15 ministrov a 7 štátnych sekretárov.

Do koalície vstúpili aj liberáli, flámski aj frankofónni. Sesterská strana Letermeho CD&V, nacionalistické hnutie “Nová flámska aliancia” sa rozhodla zostať nevládnou stranou, čím uvoľnila miesto frankofónnym socialistom.

Súčasťou vládnej agendy zostáva reforma štátneho usporiadanie. Leterme vo svojej prvej vládnej deklarácii z 20. marca uvádza, že koalícia sa bude zaoberať témou presunu kompetencií v oblasti zamestnanosti, zdravotníctva a rodinnej politiky na regióny (Flámsko, Valónsko, Brusel).

Kritici namietajú, že koalícia bude nestabilná. Stanovila si za cieľ dosiahnuť kompromis v inštitucionálnych otázkach do júla 2008. Na druhej strane nový premiér za 9 mesiacov bezvládia nepredstavil žiaden spôsob riešenia lingvistických problémov. Súčasne jeho vláda nemá pripravený žiadny návrh rozpočtu, teda ani finančné nástroje, ktoré sú nevyhnutné pre akúkoľvek reformu.