PiS vs. LiS – Vládna kríza v Poľsku vrcholí

Krátka správa

Poľsko sa nachádza v stave vládnej krízy, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou vyvrcholí predčasnými parlamentnými voľbami. Poľský koaličný blok, ktorý vládne v krajine od roka 2006 je od 9. júla rozdelený na dva tábory, medzi ktorými prebieha „zákopová“ vojna.

Na jednej strane stojí poľský premiér Jaroslaw Kaczynski z konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a na strane druhej dve menšie strany – populistická Sebaobrana a nacionálne orientovaná katolícka Liga poľských rodín, ktoré sa po vypuknutí vládnej krízy spojili do nového subjektu Liga a Sebaobrana (LiS) – označenie, ktorým sa v poľštine pomenúva líška.

Vládna kríza vypukla po tom, čo poľský premiér Jaroslaw Kaczynski 9. júla odvolal Andrzeja Leppera, predsedu strany Sebaobrana, z postu podpredsedu vlády a ministra poľnohospodárstva kvôli podozreniam z korupcie. Odvolaniu predchádzalo zatknutie dvoch štátnych úradníkov z uvedeného ministerstva elitnou jednotkou Protikorupčného úradu (CBA).

Andrzej Lepper sa okamžite dištancoval od údajných korupčných praktík a do dnešného dňa proti nemu nebolo vznesené žiadne obvinenie. V súčasnosti sa dokonca objavujú informácie, že celá policajná operácia bola vopred pripravovanou pascou na jeho skompromitovanie.

Lepper  po svojom odvolaní avizoval okamžitý odchod Sebaobrany z koalície. Po zjazde strany sa však Sebaobrana rozhodla v koalícii zostať na bližšie neurčenú dobu.

Jaroslaw Kaczynski však nie je spokojný so súčasným stavom, kedy si nemôže byť istý podporou svojich koaličných partnerov. Zaslal im preto zoznam so siedmimi požiadavkami, ktoré sú potrebné na zachovanie celistvosti súčasnej koalície.

Medzi kľúčové body patrí aj požiadavka Kaczynského na nevytvorenie vyšetrovacieho výboru. Andrzej Lepper totiž v súvislosti so spomenutou korupčnou kauzou a samotnou činnosťou Protikorupčného úradu vyvíja snahu na prešetrenie okolností celého prípadu prostredníctvom vzniku nového vyšetrovacieho parlamentného výboru.

V prípade, že koaliční partneri nesplnenia uvedené požiadavky do konca tohto týždňa, bude to pre Kaczynského jasný signál k predčasným parlamentným voľbám. Poľský premiér totiž kategoricky odmieta možnosť menšinovej vlády.

Predstavitelia Ligy a Sebaobrany zatiaľ oficiálne neodpovedali, no označili uvedené požiadavky za neprijateľné a Kaczynského strane poslali svoj vlastný zoznam s 10 bodmi.

Za súčasného stavu sú politici na obidvoch stranách presvedčení, že Poľsko sa predčasným voľbám, ktoré by sa konali v novembri, s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhne.