Voľby prekresili maďarskú politickú mapu

V prvom kole maďarských parlamentných volieb získal Fidesz 52,76 % hlasov, čo mu v tejto chvíli stačí na 206 kresiel v 386-člennom parlamente.

Je to tiež najväčšie víťazstvo akejkoľvek politickej strany vo všeobecných voľbách od pádu komunizmu. Druhé kolo je naplánované na 25. apríla a rozhodne sa v ňom, či Fidesz dosiahne dvojtretinovú, a teda ústavnú väčšinu v maďarskom zákonodarnom zbore.

„Toto víťazstvo nepatrí Fidesz-u. Je to naše vítazstvo, víťazstvo Maďarska“, vyhlásil pred svojimi spolustranníkmi po voľbách jej líder Viktor Orbán, ktorý bude takmer s istotou znovu maďarským premiérom.

„Žiadna strana nedostala takú jednoznačnú a širokú podporu od roku 1989 (…) to so sebou prináša aj veľký diel zodpovednosti“, povedal na margo výsledkov maďarský prezident László Sólyom.

Druhou najsilnejšou, aj keď s veľkým odstupom, bude Maďarská socialistická strana (MSZP) ktorá vládla v krajine osem rokov. Líder jej kandidátky Attila Mesterházy Orbánovi už pogratuloval a vyzval ho, aby použil legitimitu vyplývajúcu z výsledku pre blaho národa”.

“Mali by ste sa usilovať nie o rozdeľovanie, ale o spájanie do jedného prosperujúceho národa”, povedal Mesterházy Viktorovi Orbánovi.

Tieto voľby nie len že zásadne premiešali karty na maďarskej politickej scéne, ale premenili maďarský parlament na štruktúru štyroch strán. Krajne pravicová strana Jobbik získala 16,7 % hlasov, čím sa priblížila socialistom, ktorí získali len 19,3 % hlasov.

So 7,43 % a ziskom piatich parlamentných kresiel je prekvapením volieb nová zelená strana nazvaná "Politika môže byť iná" (LMP). Podľa jej lídra Andrása Schiffera by verejný život nemali riadiť len spísané pravidlá, ale aj nepísané etické normy. Stranu opísal ako úplne novú politickú entitu pre 21. stročie, ktorá je konzervatívna a liberálna zároveň.

“Čakáme na ponuku Fideszu”, odpovedal Schiffer na otázku možnej koalície s Fidesz-om, v prípade, že ten nedosiahne dvojtretinovú väčšinu.

Podľa hovorcu Fideszu Pétera Szíjjártó ale ide ich strane o jednotu a koalícia by mohla priniesť problémy.

Skutočným porazeným týchto volieb je Maďarské demkratické fórum (MDF), ktorému sa nepodarilo prekročiť 5 % kvórum a nebude mať zastúpenie v parlamente. To nebude mať ani liberálna strana (SZDSZ, Aliancia slobodných liberálov). Hlasy sklamaných konzervatívcov a liberálov prebrala podľa analytikov práve nová LMP.

V porovnaní s európskymi voľbami (pozri Pozadie) je najväčším víťazom LMP, ktorá sa minulý rok v júni od euroštruktúr nedostala.

Skutočnou zostávajúcou otvorenou otázkou ostáva, či sa Fidesz-u podarí získať ešte 52 kresiel, ktoré potrebuje k absolútnej väčšine. Druhé kolo rozhodne o prerozdelení 111 zostávajúcich mandátoch.

Attila Mesterhazy pozval Orbána do politickej diskusie pred druhým kolom, pretože “v stávke je politická kontrola”. Fidesz sa k ponuke zatiaľ nevyjadril. Politickí komentátori predpokladajú ešte horúcu kampaň.

Pozície

Líder krajne pravicovej strany Jobbik Gábor Vona: “Vymazali sme dva divné zjavy maďarského politického života”, mysliac na liberálov SZDSZ a MDF. “Dve tretiny Maďarov sú podporovateľmi Jobbiku, len o tom ešte nevedia”.

“Na základe výsledkov z prvého kola sa zdá veľmi pravdedodobné, že dvojtretinovú väčšinu sa podarí pohodlne dosiahnuť”, povedal analytik Robert Laszlo agentúre Reuters.