William Hague chce väčší vplyv Británie v EÚ

V prvom zásadnom zahraničnopolitickom prejave od nástupu do funkcie šéfa britskej diplomacie obvinil William Hague predchádzajúcu labouristickú vládu z toho, že zanedbala posilňovanie vplyvu Británie v EÚ. Kritiku smeroval aj za údajné podceňovanie vzťahov s rýchlo rozvíjajúcicmi sa ekonomikami sveta.

„Predstava, že predchádzajúca vláda to myslela s posilňovaním vplyvu Británie v Európe vážne sa ukázala byť neudržateľnou fikciou“. (…) Sme odhodlaní dať to doporiadku“, povedal na pôde ministerstva konzervatívec Hague britským diplomatom.

Bývalý labouristický minister zahraničia David Miliband takéto obvinenia odmietol a pripomína, že práve konzervatívci opustili minulý rok najväčiu a navplyvnejšiu frakciu v Európskom parlamente.

„Predstava, že táto koalícia zabezpečí nový vplyv v Európskej únii, je nesprávna“, povedal.

Hague agrumentuje, že počet vysokopostavených bristkých euroúradníkov v Európskej komisii sa od roku 2007 znížil o tretinu a Británia je okrem toho málo zastúpená aj na úrovni služobne mladších úradníkov.

Konzeravatívno-liberálna vláda, ktorá sa vo Westminsteri sformovala po májových voľbách zatiaľ konštruktívne spolupracuje s partnermi v EÚ. Prekvapila tým niektorých diplomatov, ktorí očakávali viac euroskpetickejší postoj.

Európa bola dlho v britskej politike výbušnou témou. Euroskeptickí rebeli medzi toryovcami takmer položili konzervatívnu vládu Johna Majora v roku 1992. Nie je však vylúčené, že rozpory týkajúce sa Európy sa objavia v neskoršom štádiu a spôsobia konzervatívcom problémy s koaličným partnerom.

Bývalý premiér Gordon Brown si pripísal diplomatický úspech, keď sa mu podarilo pretlačiť Catherine Ashtonovú ako vysokú predstaviteľku pre zahraničnú politiku EÚ. Ona sama už však musela čeliť neraz tvrdej kritike za svoje výkony.

Hague okrem toho v príhovore povedal, že vláda chce klásť špeciálny dôraz na budovanie vzťahov s rozvíjajúcimi sa ekonomikami.

„Skutočné ekonomické dianie sa odohráva v Brazílii a Indii a Číne a v krajinách Perzského zálivu a na miestach, s ktorými by sme sa mali spojiť viac ako kedykoľvek predtým“, povedal Hague v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC. Za prioritu v oblasti zahraničnej politiky označil tiež vojnu v Afganistane.

Británia má v krajine 9 500 svojich vojakov.

Britskí diplomati by mali podľa Hagua klásť väčší dôraz na ekonomický rozmer diplomacie a pomôcť tak krajinu vyviesť z recesie.

„V nasledujúcich mesiacoch rozvinieme národnú stratégiu pre sledovanie našich cieľov vo svete (…),  ktorá bude vedome zacielená na zabezepčenie našej ekonomickej prosperity v budúcnosti", upresnil Hague. 

EurActiv s Reuters