Zelení hľadajú lídra do volieb. Cohn-Bendit končí

Zdroj: facebook EGP

Najvýraznejší politik európskych zelených, Daniel Cohn-Bendit už začiatkom roka ohlásil, že v májových voľbách do Európskeho parlamentu už kandidovať nebude.

Európska strana zelených sa chce pripojiť k všeobecnej dohode, ktorá hovorí, že pred voľbami do EP majú mať všetky európske politické strany jasno v tom, koho by nominovali na post predsedu Európskej komisie. Malo by to voličom dať možnosť nepriamo rozhodnúť aj o vedení Európskej komisie.

Na jej čelo by sa podľa takéhoto scenára mal dostať kandidát strany, ktorá po voľbách obsadí v EP najviac mandátov. Podľa Lisabonskej zmluvy je ale právomoc nominovať predsedu Európskej komisie zverená hlavám štátov a vlád členských štátov. Neexistuje jednoznačná povinnosť rešpektovať skorší výber Európskeho parlamentu. Pravidlá na druhej strane hovoria, že Európsky parlament musí túto nomináciu schváliť, čo dáva europoslancom značnú politickú páku.

Európska strana zelených, aj keď nie je favoritom volieb (dnes je 4. najpočetnejšou skupinou v EP), dohodnutý postup nominácie svojho kandidáta využije. Národné nominácie očakáva do 20. októbra, nominovaní kandidáti musia ale neskôr získať podporu aspoň štyroch ďalších členských strán. Od novembra budú potom môcť Európania hlasovať za svojho favorita online.

„Žiadna strana zatiaľ k takémuto otvorenému procesu výberu svojho kandidáta nepristúpila“, hovorí spolupredseda Európskej strany zelených z Nemecka, europoslanec Reinhard Bütikofer.

Najväčšími favoritmi sú nemecká europoslankyňa a spolupredsedníčka parlamentnej skupiny Rebecca Harms, francúzsky europoslanec José Bové a rakúska europoslankyňa Ulrike Lunacek. Do vnútrostraníckej súťaže sa pravdepodobne zapoja aj Belgičania Isabelle Durant a Philippe Lamberts.

Volebné zisky zelených v EÚ sa v posledných európskych voľbách v roku 2009 značne odlišovali podľa krajín. Kým vo Francúzsku získali úctyhodných 16 % (tu kandidoval aj Cohn-Bendit), na Slovensku získala Strana zelených 2,11 %.