České a slovenské voľby: Skoro ako za starých čias

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

Česi a Slováci strávili v posledných týždňoch oveľa viac času porovnávaním súčasného stavu svojich krajín, ich politík, a volebných programov svojich politických strán, než kedykoľvek predtým od rozdelenia ich kedysi spoločnej domoviny Československa. A nie je to iba kvôli tomu, že počas nasledujúcich dvoch týždňov sa v oboch krajinách uskutočnia parlamentné voľby.

V Čechách odjakživa vládlo tak trochu opodstatnené presvedčenie, že čo sa týka modernizácie, vždy mali pred Slovákmi náskok. Česi jednoznačne viedli v roku 1918, kedy boli české krajiny priemyselne najrozvinutejším regiónom rakúskej časti Habsburskej monarchie. Slovensko bolo v tej dobe jednou z najzaostalejších častí menej rozvinutého uhorského panstva.

Slovákom ako národu hrozil začiatkom 20. storočia zánik v dôsledku nedemokratickej asimilačnej politiky maďarských vládcov, hoci ich českí susedia prechádzali obdobím, ktoré je možné oprávnene označiť za jedno z najlepších v ich tisícročnej národnej histórii. „Slovensko je jednou z najhorších maďarských dedín,“ tvrdia dodnes niektorí zástancovia „Veľkého Maďarska“.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Transitions Online 1. júna 2006.