Je grécka strana Zlatý úsvit neonacistická?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Chibo Onyeji Adla Shashati je predseda Európskej siete proti rasizmu (ENAR), ktorá spája mimovládne organizácie v boji proti rasizmu v členských štátoch EÚ.

"Vážený pán predseda Barroso,

týmto listom reagujeme na Vaše stanovisko z tlačovej konferencie Európskej komisie z 8. mája, kde ste na otázku o volebnom zisku gréckej krajne pravicovej strany Zlatý úsvit odpovedali, že „musíme najprv definovať, čo neonacistická strana vlastne je a pozrieť sa na to, ako to upravuje národná legislatíva“.

Mnoho charakteristík Zlatého úsvitu ho bezpochyby posúva do krajnej pravice a je očividne v rozpore so základnými právami:

1. Členovia Zlatého úsvitu sú pravidelne spájaní s rasistickými útokmi na imigrantov, národnostné menšiny a na politických oponentov. Jeden z členov strany je momentálne stíhaný za útok na troch afgánskych imigrantov zo septembra 2010. Počas moslimského sviatku Eid-al-Adha, 16. novembra 2010, sa miestni obyvatelia a členovia strany Zlatý úsvit pokúsili zabrániť veriacim v modlitbách na námestí. Podľa komisára OSN pre utečencov sa rasovo motivované útoky na imigrantov a žiadateľov o azyl stali v Aténach takmer každodennou záležitosťou.

2. Program tejto strany obsahuje niekoľko návrhov, ktoré sú v rozpore so základnými právami, napríklad:

  • okamžité vyhostenie všetkých "ilegálnych" migrantov, následne aj tých legálnych;
  • zamínovanie hraníc, aby sa zabránilo príchodu imigrantov a nulová tolerancia disidentov, ktorí by mali byť považovaní za "zradcov";
  • obnovenie trestu smrti za obchod s drogami;
  • zákaz odborových zväzov.

3. Front mládeže Zlatého úsvitu distribuoval letáky s nacionalistickými odkazmi v aténskych školách a organizoval koncerty v štýle „white power“. Vydávajú tiež nacionalistický časopis „Resistance Hellas-Antepithesi“, ktorý medzi mladými ľuďmi cez články o športe a hudbe propaguje národný socializmus.

Uvedené fakty postačujú na to, aby bola táto strana zakázaná, pretože porušuje základné práva a hodnoty ukotvené v zmluvách Európskej únie. Za týmito porušeniami sa však skrýva reálny problém, a to je kontext, v ktorom sa takáto strana dostala z periférnej krajne pravicovej skupiny až na 7% hlasov vo voľbách.

Hospodárske opatrenia, ktoré zaviedla Európska komisia, členské štáty a Medzinárodný menový fond nesú priamu zodpovednosť za vzostup Zlatého úsvitu v Grécku a podobných krajne pravicových strán v iných členských štátoch. Nespravodlivé úsporné opatrenia pomohli týmto stranám získať zázemie.

Preto Vás, ako predsedu Európskej komisie a európske hlavy štátov žiadame, aby splnili záväzky o raste a pracovných miestach zo stratégie Európa 2020.

Európski občania a obyvatelia potrebujú progresívne alternatívy k úsporným opatreniam. Najzraniteľnejší ľudia v spoločnosti by nemali doplácať na finančnú a dlhovú krízu, ktorú vytvorili finančné inštitúcie a nedbalosť politických lídrov.

S pozdravom,

Chibo Onyeji Adla Shashati"