Po voľbách

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

health policy institute, zdravotníctvo, zdravie, hpi

 

Maďarsko sa vybralo cestou zvyšovania príjmov a zachovania sociálneho štátu

S najväčšími problémami z krajín V4 sa borí Maďarsko, ktorého deficit verejných financií dosahuje približne vyše 8,4% HDP. Celkovo musí maďarská vláda v priebehu dvoch rokov nájsť 1 400 mld forintov (cca 200 mld Sk), aby sa deficit verejných financií dostal na udržateľnú úroveň. Nová vláda preto pripravuje balíčky opatrení, ktoré sú však namiesto znižovania výdavkov (51% z HDP) zamerané na zvyšovanie príjmov (42% z HDP). …

Slovensko – ako uchrániť reformy

Slovensko má spomedzi krajín V4 najzdravšie verejné financie a zreformované dane, dôchodky, zdravotníctvo a trh práce. Po 4 rokoch reformnej vlády síce najviac kresiel obsadil ľavicový (a populistický) SMER, avšak doterajšia vláda (SDKÚ-SMK-KDH) získala až 65 mandátov, čo je veľký úspech doterajšej vlády, ktorá vykonala významné kroky v medzinárodnej politike (vstup do EÚ, NATO, podpora vojny v Iraku) a v spomínaných ekonomických reformách. Okrem nich sa do parlamentu dostali aj dve neštandardné strany – HZDS (15 mandátov) a nacionalisticky orientovaná SNS (20 mandátov).


Celý text analýzy bol uverejnený v mesačníku Health Policy Institute o zdravotnej politike Into Balance  06/2006 v júni 2006.