Hry s tematikou EÚ ako bestsellery?

Foto: mmisso.deviantart.com

Krátka správa

Nedávno sa objavili na Slovensku správy, že NBS vo svojom detskom kútiku sprostredkúva deťom elektronické hry s tematikou eura. Jeden z editorov portálu EurActiv.sk sa vžil do role dieťaťa sám si vyskúšal tieto hry zahrať.

Národná banka Slovenska ponúka vo svojom „Detskom kútiku“ tri hry:

  • Vymaľujte si bankovku. Ide o jednoduchú aplikáciu, ktorú keď si  spustíte, objaví sa okno so štyrmi krokmi: výber bankovky, vyfarbenie jej častí (nedajú sa vyfarbiť všetky), vloženie karikatúry postavičky do stredu oválneho prvku bankovky a záverečný náhľad vášho diela s možnosťou jeho odoslania priateľovi na e-mail, ktoré aj tak nefunguje. Zaujímavosťou je, že iba posledné dva kroky sú sprevádzané zvukovými efektmi. Odporúčame stíšiť hlasitosť, pretože zvukový signál pri treťom kroku sa podobá skôr na akýsi škripot, ktorý pri vyššej hlasitosti vystraší aj dospelého človeka, nieto ešte dieťa. Zo spomenutého výberu postavičiek sme si vybrali tú karikatúru, ktorá si klepe prstom na čelo (ponúkame zmenšené "screenshoty").

 

  • Nakupujte s eurom. Opäť vcelku prehľadná aplikácia. Po jej spustení si navolíte, či idete nakupovať potraviny alebo výrobky určené pre zábavu. Na ľavej strane máte automat, do ktorého potrebuje vhodiť stanovené množstvo bankoviek a mincí z pravej strany. Zaujímavosťou je, že euroautomat nedokáže to, čo bežné slovenské automaty na lístky MHD – vydávať finančnú hotovosť v prípade, že vhodíte mincu väčšej hodnoty, akú ma stanovený tovar. Euroautomat vám namiesto toho vráti všetky peniaze a môžete začať vhadzovať od začiatku.

 

  • Mince a vlajky. Program vám ponúkne zadnú (národnú) stranu niektorej z euro mincí a vašou úlohou je priradiť ju ku konkrétnej vlajke štátu. Jediným nedostatkom tejto hry je nízka kvalita grafického spracovania. Ľahko sa teda stane, že presne neviete, či na zadnej strane euro centu vidíte hlavu kráľovnej Beatrix alebo kniežaťa Alberta II.

Slovenské deti tak majú na výber tri hry, ktoré by im teoreticky mali priblížiť problematiku eura. Do akej miery je to úspešné, musí posúdiť každý sám. Veľkou neznámou zostáva, akú odmenu zinkasoval tvorca týchto aplikácií od európskych inštitúcií. Niektorí kritici sa však už nechali počuť, že nech to stálo koľkokoľvek, bolo to veľa. Všetky hry sú dostupné vo verziách pre operačné systémy Windows a Mac. NBS ich uverejnila so súhlasom Európskej centrálnej banky. Výber týchto hier zrejme nie je náhodný. Ostatné detské hry a aplikácie publikované na stránkach európskych inštitúcií si vyžadujú nepomerne väčšiu znalosť angličtiny ako tie vybraté NBS-kou.

Pokiaľ vám nebudú stačiť hry vybraté slovenskou centrálnou bankou, môžete navštíviť detský euro kútik Európskej komisie. Nájdete v ňom napríklad aplikáciu, ako potápajúce sa dievča zbiera z mora euromince, za ktoré potom môže kapitán stroskotanej lode kúpiť svojej detskej posádke napríklad suché nohavice.

Ak by vám ani tento rozšírený repertoár aplikácií nestačil, na oficiálnych stránkach EÚ sa nachádza sekcia „Europa GO!“, ktorá ponúka opäť o niečo viac rozšírený výber aplikácií. V EurActiv-e sme si vyskúšali napríklad európsku hru verzie „Človeče, nehnevaj sa“, ktorá sa od tej našej líši v tom, že sa hrá len s jednou figúrkou a cieľom hry nie je čo najrýchlejšie sa dostať do cieľa skôr ako súper, ale dostať sa tam preto, aby mohla figúrka poukladať na európsku vlajku hviezdy, ktoré z nej popadali. Bodkou za hrami na portáli môže byť európska verzia hry Milionár, kde môžete za prvú správnu odpoveď získať jeden cent, za druhú dva centy a podobne… Len je otázka, či bude deťom stačiť jeden cent za zodpovedanie pomerne náročných otázok. Budú musieť vedieť napríklad to, prečo sa v 50-tych rokoch spustil celý integračný projekt, ale taktiež aj to, čo sú to Transeurópske dopravné siete.