Koľko olympijských medailí by získala výprava EÚ?

Najviac zlatých medailí na Letných olympijských hrách v Pekingu sa podarilo doteraz získať Číne. Európske krajiny za ňou výrazne zaostávajú. Portál EU Medal Tracker však tvrdí, že ak by 27 národov vyslalo do Pekingu spoločný tím, získali by dvojnásobok zlatých kovov, než domáci usporiadatelia. V celkovej medailovej bilancii (zlaté, strieborné a bronzové medaily dokopy) by bol európsky tím lepší až trojnásobne.

Teoretický medailový rebríček s tímom EÚ má však jednu slabinu. Ako píšu jeho tvorcovia, počet medailí pre EÚ sa vytvoril jednoduchým sčítaním výsledkov všetkých jej členských krajín. Na druhej strane, ak by Spoločenstvo zostavilo jednotný tím, na olympiádu by nemohlo nominovať toľko štartovacích pozícií, ako 27 samostatných tímov spolu. Inými slovami, menej športovcov znamená aj menej šancí na víťazstvo.

EU Medal Tracker prináša i rebríček medailovej úspešnosti jednotlivých svetadielov. Zaujímavosťou je, že Slovensko v hlavnom rebríčku nefiguruje, hoci sme už získali tri zlaté a jednu striebornú.