Marec v znamení „euroosláv“

Koncert popových hviezd v Bruseli

Krátka správa

Koncert megahviezd, divadelné či filmové festivaly, desiatky konferencií a workshopov, umelecké tvorivé dielne, stretnutia politikov i radových ľudí – občanov EÚ je rámec osláv 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv, ktoré si Únia patrične pripomína.

Najvýznamnejším podujatím pre mládež bude určite „Summit mládeže“ venovaný „Európe zajtrajška“. Konať sa bude 23. – 25. marca 2007 v Ríme a stretnú sa počas neho mnohí mladí ľudia vo veku 18-30 rokov zo všetkých krajín EÚ v Ríme, aby diskutovali o kľúčových otázkach budúcnosti Európy, akými sú globalizácia, ochrana životného prostredia, európsky sociálny a hospodársky model a podobne. Na summit príde za každú krajinu EÚ šestica mladých ľudí, zástupcovia mládežníckych organizácií a medzinárodných MVO. Plenárneho zasadnutia 25. marca sa možno zúčasniť aj prostredníctvom internetového video prenosu. Mimochodom v rovnakom čase v Berlíne budú zasadať hlavy štátov a predsedovia vlád EÚ v Berlíne ohľadom dekláracie o ústavnej zmluve.

V predvečer týchto podujatí 24. marca pred slávnym bruselským Atómiom sa uskutoční spoločný koncert európskych hudobných umelcov a kapiel “Stars of Europe / Hviezdy Európy”. Vystúpia medzi nimi sólovo i ako medzinárodné duá, triá takí velikáni pop scény, ako napríklad Zucchero (Taliansko), Kim Wilde a Simply Red (Veľká Británia), The Scorpions a Lou Bega (Nemecko), Hooverphonic, Helmut Lotti, Kate Ryan (Belgicko), Miguel Angel Munoz, Gypsy King (Spenielsko), Carla Bruni (Francúzsko), Nana Mouskouri a ďalší európski umelci. Koncert bude naživo prenášaný do siete Eurovízie EBU.

Nielen metropoly ako Berlín, Rím, či Brusel si pripomínajú narodeniny EÚ. Zaujímavé podujatia prebiehajú už vlastne od začiatku roka vo všetkých členských štátoch. Pred pár dňami (13. marca) sa v britskom Manchestri odohral exhibičný futbalový zápas európskeho výberu hráčov a Manchestera United. UEFA i EÚ sú totiž rovnako staré „dámy“. Elita európskeho futbalu prehrala s futbalistami Manchestru United o gól, 3:4.

V Palais des Beaux-Arts v Belgicku sa koná výstava venovaná „vízii Bruselu“, na ktorej sa predstaví originálny projekt medzinárodného tímu architektov a mestských architektov. Cieľom ďalšej z iniciatív nazvanej Jarný deň pre Európu je podporiť diskusie o EÚ medzi deťmi a mladými ľuďmi vo veku 7 až 17 rokov.

Zo Slovenska EurActiv upozorňuje na niektoré podujatia:

Európska únia – Otvorený priestor je umelecké sympózium a výstava európskych umelcov v Bratislave, ktoré sa konajú od 18. marca do 1. apríla 2007. Umelci z EÚ-27 vytvoria počas jedného týždňa diela spojené s 50. výročím Rímskej zmluvy. Po sympóziu sa zorganizuje oficiálna vernisáž a následne budú diela vystavené v Galérii Andreja Smoláka v Bratislave.

23. marca 2007 organizujú EK i EP na Slovensku dve tematické konferencie: Ekonomická univerzita v spolupráci so Zastúpením EK uskutoční “Konferenciu k 50. výročie Rímskej zmluvy” za účasti komisára EK Jána Figeľa.

Informačná kancelária Európskeho parlamentu v Nitre v spolupráci so štyrmi slovenskými VŠ – UKF, UMB, UK a EUBA organizuje na pôde Univerzity Konštantína Filozofa „Študentskú konferenciu“. Na nej sa študenti 4 fakúlt slovenských univerzít budú venovať v príspevkoch vývoju európskych zmlúv. 1. panel bude o historickom vývoji zmluvnej základne EÚ, ďalšie budú analyzovať Rímske zmluvy, Zmluvu o EÚ (Maastrichtská zmluva), Amsterdamskú zmluvu, Zmluva z Nice a Zmluva zakladajúcu ústavu pre Európu. Svoju účasť na konferencii prisľúbila poslankyňa EP Irena Belohorská.

Deň po veľkých oslavách, 26. marca prostredníctvom “Programu TOGETHER” bude umiestnený multimediálny informačný stánok v centre Bratislavy na Hviezdoslavovom námestí, kde budú pre občanov dostupné informácie, prezentácie a podujatia pre rôzne cieľové skupiny a  verejnosť.  Koncom marca začnú prebiehať v krajských mestách vedomostné súťaže stredoškolákov o EÚ.