Nacionalisti sa tešia zo zákazu koridy

zdroj: http://www.flickr.com/photos/pixelitofoto/448710868/

Od januára 2012 v Katalánsku, najbohatšom autonómnom regióne Španielska, nenájdete tradičné býčie zápasy, známe tiež pod názvom korida (corrida).

Snaha o takýto výsledok niekoľkomesačnej diskusie spojila nevšedných partnerov.  Na jednej strane skupiny ochrancov práv zvierat, ktoré tvrdia, že ide o barbarské divadlo, pri ktorom zviera trpí, krváca a nakoniec rukou mataroda zomiera za povzbudzujúceho revu divákov. Na druhej strane sú to katalánski nacionalisti, ktorí majú pre rušenie španielskych tradícií celkom iné dôvody.

Podľa aktivistov za práva zvierat sa včerajším rozhodnutím katalánskeho parlamentu pomerom hlasov 68 za a 55 proti „skončilo päť storočí krutosti“. „Odo dnes musí byť etika relevantným dôvodom pre spochybnenie našich tradícii“, cituje denník Independent Elenu Escoda, zástupkyňu jednej z občianskych skupín lobujúcich za zákaz.

Väčšina z katalánskych nacionalistov tiež veľmi ochotne podporila sprísnenie zákona na ochranu zvierat, ktorý posúva stáročnú tradíciu do ilegality, pretože v tom vidí ďalší zo spôsobov ako sa dištancovať a odlíšiť od toho, čo je jednoznačne považované za španielsku kultúru a dedičstvo.  Niektorí dokonca hovoria o „kultúrnej očiste“ Katalánska.

Proti zákazu je napríklad konzervatívna strana Partido Popular a zarytí fanúšikovia koridy, ktorí už avizovali, že sa možno obrátia na najvyšší súd v Španielsku.

Tlač informuje, že samotní toreadori až do konca neverili, že by k zákazu mohlo naozaj dôjsť  a preto sa k táboru ľavicových intelektuálov, umelcov a spisovateľov, ktorí bojoval za zachovanie fiesty pridali až na poslednú chvíľu. Do regionálneho parlamentu sa otázka dostala po tom, čo aktivisti vyzbierali 180 000 podpisov za zrušenie zápasov.

Na pokrytectvo zákazu poukazujú niektorí aj tým, že tradičné behy s býkmi, tiež populárna zábava, ie len v Katalánsku, tzv. correbuos, v ktorých sa býci naháňajú a ich rohy zapaľujú, sa budú naďalej konať. Hospodárske náklady zákazu zápasov tiež nebudú zanedbateľnou sumou – sem patrí nie len strata príijmov z nepredaných vstupeniek ale zásadnejšie dôsledky pre tých, ktorí nejakým spôsobom ekonomicky záviseli na tejto aktivite.

V hlavnom meste Katalánska, v Barcelone, je len jedna funkčná býčia aréna, ročne sa v nej koná približne 15 zápasov. Je pravdepodobné, že snahy o ich zákaz sa rozšíria aj do iných kútov Španielska. Madrid preto napríklad prijal preventívne nový zákon, ktorý označuje býčie zápasy za „kultúrnu hodnotu“ . Ich organizátori získali dokonca daňové úľavy.