Najmenší štát Európy na predaj

Kniežatstvo Sealand

Krátka správa

Podľa informácie, ktorú zverejnila britská verejnoprávna mediálna korporácia BBC, je na predaj najmenší štát Európy, ba dokonca sveta. Má vlastnú vlajku, známky, menu. Je v ňom dokopy 16 izieb a všetky majú vyhliadku na more. Ide vlastne o pevnosť neďaleko pobrežia s 550 štvorcovými metrami obytnej plochy. Britské brehy sú vzdialené 10 kilometrov a dostať sa naň možno len vrtuľníkom či loďou. Panovník princ Michael je ochotný predať svoj štát za menej ako miliardu amerických dolárov.

Štátik sa volá Sealand. Tvoria ho dve betónové veže, ktoré postavilo britské Kráľovské námorníctvo počas druhej svetovej vojny v ústí rieky Temža. Veže boli vybavené všetkou vtedy dostupnou elektronikou, ťažkou výzbrojou a navyše aj 200 vojakmi, ktorých úlohou bolo chrániť strategicky dôležité konvoje, ktoré udržiavali schopnosť V. Británie bojovať proti Nemecku.

Po vojne však Británia umelý ostrov opustila a tak sa ho zmocnil bývalý major Paddy Roy Bates. Ten na ňom 2. septembra 1967 vyhlásil kniežactvo Sealand a sám seba ustanovil do funkcie kniežaťa, s titulom princ Roy. O rok neskôr sa jeho rodinu pokúsilo Kráľovské námorníctvo z ostrova vyhnať, ale bez úspechu. Royovci podobne dokázali odraziť o niekoľko rokov neskôr útok, ktorý zorganizovali holandskí podnikatelia. Princ Roy je však už starý. Má 85 rokov a žije v Španielsku, takže správu Sealandu odovzdal svojmu synovi, následníkovi „trónu“ princovi Michaelovi.

Ten BBC povedal, že o Sealand sa zaujíma skupina ľudí, ktorá chce viac, než len kus pozemku. Údajne tiež potrebujú autonómiu, čo vyvolalo špekulácie, že môže ísť o nejaké zábavné spoločnosti. O živote na Sealande princ Michael hovorí, že je tam prekrásna vyhliadka na more. A susedia (V. Británia) sú vraj tichí. Stále je však otázne, ako dlho to bude trvať. Veľká Británia, samozrejme, Sealand nikdy ako samostatný štát neuznala a nedočkal sa uznania ani nikde inde, takže oficiálne nemá ani medzinárodnoprávnu subjektivitu.