Berlusconiho najnovší sexuálny škandál trápi aj Brusel

foto: Silvio Berlusconi, zdroj: TASR

Taliansky premiér čelí obvineniu, že platil za sex počas erotických večierkov organizovaných priamo v jeho dome a iných apartmánoch v jeho vlastníctve po celom Miláne. Nejde o prvú podobnú aféru.

Líder už v roku 2009 čelil podobnému škandálu po tom, čo prostitútka zverejnila nahraté súkromné rozhovory s premiérom. Avšak teraz sú obvinenia oveľa vážnejšie. Žalobcovia ho obvinili z pohlavného styku s neplnoletou go-go tanečnicou a prostitútkou Karimou el-Mahrúdžovou, ktorú prezývajú Ruby.

Obsah zvukových záznamov s opisom divokých večierkov v Berlusconiho dome už zverejnili viaceré talianske médiá. „Ani si neviete predstaviť, čo sa tam deje. Noviny hovoria oveľa menej ako je skutočná pravda,“ vyhlásila žena, ktorá sa zúčastnila party v Berlusconiho dome v milánskom Arcore.

Berlusconi obvinenie odmietol a v televíznom vystúpení vyhlásil, že má tajnú partnerku, ktorá by mu nikdy nedovolila sexuálne večierky z akých je obvinený, že hosťoval. Nový škandál sa objavil hneď po tom, čo taliansky ústavný súd odmietol zákon o imunite premiéra, vplyvom ktorého by museli zastaviť voči nemu vedené súdne konania za korupciu a fiškálne podvody. Ak by prešiel, Berlusconiho by už nemohli počas trvania jeho politického mandátu za nič stíhať.

Budúcnosť Talianska v ohrození

V hre je však aj politická a hospodárska budúcnosť jednej zo šiestich zakladajúcich krajín Európskej únie a tretej najväčšej ekonomiky eurozóny. Berlusconi svoj posledný sexuálny škandál v roku 2009 prežil bez ujmy, no v tomto prípade sa môže spoliehať len na malú väčšinu po tom, čo sa jeho strana PdL v roku 2010 rozdelila. V decembri mu skoro padla vláda. Zachránili ho len tri hlasy.

Mnohé opozičné strany ho vyzývajú k rezignácii. Katolícka cirkev, ktorá hrá významnú politickú rolu v krajine, tvrdí, že nastala veľmi znepokojivá situácia. Ani Berlusconiho kolegovia z krajne pravicovej Lega Nord ho otvorene nepodporujú.

Jednou z možností sú predčasné voľby, no premiér ich odmieta. Ak by stratil mandát, čelil by mnohým kriminálnym obvineniam. Premiér sa však bráni tým, že ak by odstúpil, bol by to pre finančné trhy znak slabosti a krajina by sa mohla stať ďalším možným klientom eurovalu. Minister hospodárstva Giulio Tremonti však vplyv volieb na správanie trhov odmietol.

Zaujíma sa aj Brusel

Škandály talianskeho premiéra sledujú médiá na celom svete. Vplyv majú aj na politické boje, ktoré sa odohrávajú v Bruseli. Ako pre EurActiv potvrdil nemenovaný taliansky lobista, Berslusconiho sexuálne avantúry, súdy a kontroverzné politické kontakty majú dosah na záujmy krajiny. Podpísali sa napríklad pod neúspechy pri európskom patente a označení výrobkov „Made in“.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa k afére odmietol vyjadriť. Nečakane kritický však bol Mario Mauro, jeden z Berlusconiho hlavných spojencov v Európskom parlamente. Vyhlásil, že jeho hodnoty sú odlišné ako premiérove, no nemá to vplyv na jeho politické aktivity.