Náš “Deň Európy”

Viťazný návrh loga k 50. výročiu podpisu Rímskych zmlúv.

Krátka správa: 

Deň Európy sa oslavuje v deň výročia vyhlásenia Schumanovej deklarácie 9. mája 1950.  V tento deň francúzsky minister zahraničia Robert Schuman predniesol zástupcom medzinárodnej tlače deklaráciu vyzývajúcu Francúzsko , Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele ako “prvý konkrétny základ Európskej federácie”. To, čo navrhoval, bolo vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie uhoľného a oceliarskeho priemyslu, teda odvetví, ktoré boli v tom čase základom vojenskej moci. Krajiny, na ktoré sa obracal, sa takmer zničili v strašnom konflikte, ktorý po sebe zanechal pocit materiálnej a morálnej skazy.

Na základe Schumanovej deklarácie bola medzi 6 európskymi štátmi (Francúzskom, Nemeckom, Talianskom, Holandskom, Belgickom a Luxemburskom) podpísaná 18. apríla 1951 Zmluva o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele – ESUO, známej aj ako Montánna únia.

Deň Európy sa oslavuje od roku 1986 a je príležitosťou na aktivity a oslavy, ktoré približujú Európu jej občanom a zbližujú národy únie. Tohtoročné oslavy „Dňa Európy“ sa začali už v sobotu tradičným Dňom otvorených dverí v európskych inštitúciách, pričom ich súčasťou boli tiež mnohé sprievodné podujatia, vrátane hudobných a tanečných vystúpení, programov pre deti a prezentácie národných špecialít. EÚ tento rok oslavuje aj 50. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré dali hlavný základ EÚ. Oficiálne oslavy sa konali koncom marca v nemeckej metropole, kde európski lídri prijali Berlínsku deklaráciu, v ktorej sa zaviazali k európskym hodnotám, vyzdvihli doterajšie úspechy EÚ a stanovili jej priority do budúcnosti.

Ale začiatky boli 9. mája, na čom sa zhodli počas milánskeho samitu poprední predstavitelia EÚ v roku 1985  a rozhodli, že 9. máj bude “Dňom Európy”. Robert Schuman sa považuje za jedného zo zakladateľov Európskej únie a stal sa aj prvým predsedom Európskeho parlamentu v rokoch 1958 – 1960 a je po ňom pomenované námestie v Bruseli, na ktorom majú sídlo Komisia i Rada.

Dnes za nie práve najvľúdnejšieho počasia do Bratislavy dorazil „Informačný euroautobus“, ktorý od 23. apríla 2007 putuje 10 vybranými slovenskými mestami. Oslavy 50 rokov európskej integrácie vrcholia v týchto chvíľach veselicou na Námestí SNP a zajtrajšou oslavou v Banskej Bystrici. Na koncerte, ktorý konkuruje zápasu Slovensko-Švédsko na MS v ľadovom hokeji vystupujú zvučné mená slovenskej popovej muziky – napr. Gladiator, Kmeťoband, Paľo Hammel, finalisti SHS a ďalší.

 „Aj takýmto spôsobom chceme informovať a priblížiť občanom dôvody a históriu vzniku EÚ, štruktúru a fungovanie Európskeho parlamentu, či rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život. Je toho veľa, čo únia ponúka, a to od rôznych programov či stáží pre mladých ľudí, pracovné skúsenosti až po podporu regiónov“, povedal riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Hajšel.

Ako uviedol Roman Schönwiesner, poverený vedením Zastúpenia EK v SR, prevažná väčšina občanov považuje na základe trojročných skúseností členstvo Slovenska v Únii za prínosné a pozitívne. Výhody a príležitosti, ktoré Únia ponúka slovenským občanom, majú základ v Rímskej zmluve. Tohtoročné jubileum EÚ je vhodným momentom nielen na bilancovanie výsledkov dosiahnutých za ostatných 50 rokov, ale aj priestorom na širšiu diskusiu o ďalšom smerovaní Únie.