Sacharovova cena pozná svojho víťaza

Salíh Mahmúd Usmán, držiteľ Sacharovovej ceny za rok 2007

Krátka správa

Cenu si za slobodu myslenia si 11. decembra prevezme 50-ročný sudánsky právnik a bojovník za ľudské práva Salíh Mahmúd Usmán. Cenu každoročne udeľuje Európsky parlament. Minulý rok sa jej laureátom stal bieloruský opozičný politik Alexander Milinkievič.

Konferencia predsedov vybrala 25. októbra víťaza spomedzi troch kandidátov, o ktorých rozhodli poslanci na spoločnom zasadnutí Výboru EP pre zahraničné veci a Výboru pre rozvoj 24. septembra tohto roku. Do poslednej trojice nominovaných sa okrem Salíha Mahmúda Usmána dostali aj ruská novinárka Anna Politkovská (in memoriam) a čínski manželia bojujúci za ľudské práva Ceng Ťin-jen a Chu Ťia.

Tohtoročný víťaz, sudánsky právnik, člen sudánskeho parlamentu a obhajca ľudských práv Salíh Mahmúd Usmán, bol na cenu navrhnutý za jeho bezplatné právne služby poskytované obetiam porušovania ľudských práv a občianskej vojny v Sudáne. Sám pochádza z nepokojného a vojnou zmietaného regiónu Darfúr. Sudánsku organizáciu proti mučeniu vedie už 20 rokov. Jeho nominácia bola výnimočná v tom, že neprišla len od jednej politickej strany v EP. Salíh sa niekoľko krát stal terčom útokov a streľby. V roku 2004 bol zatknutý a držaný bez riadneho súdu celých sedem mesiacov.

Predseda EP Hans-Gert Poettering vyhlásil, že udelím ceny tomuto človeku „bola ocenená práca odvážneho muža“.

Predsedovia politických skupín tiež rozhodli, že na svojom ďalšom stretnutí nájdu „iný vhodný spôsob na uctenie si pamiatky Anny Politkovskej“.