Úbohí Afričania

Krátka správa

Portál EuroInfo.gov.sk, ktorého prevádzkovateľom je Kancelária podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny, a realizátorom firma Tempest, a.s., má naozaj svojský spôsob videnia problému nelegálnej migrácie z Afriky do EÚ.

Okrem zaujímavých a užitočných informácií o cene cesty nelegálneho afrického utečenca do Európy (prvá časť vety je ironická len spolovice) ponúka sekcia Migranti z Afriky zaplavujú EÚ, v sekcii Agenda EÚ, pod časťou Euroagendy, veľmi svojský pohľad na problémy, ktoré ženú obyvateľov Afriky na nebezpečnú ilegálnu cestu do Európskej únie.

V odseku s názvom „Čo ich vyháňa z domovov?“ sa okrem iného môžeme dozvedieť, že úbohých Afričanov vyháňa „Po prvé, takmer dvojnásobná priemerná dĺžka života…“, ďalej „Deti zapísané na základnú školu…“, „Užívatelia internetu na 1000 osôb…“ či „Dni potrebné na začatie podnikania“.

Istotne, pri pozornejšom čítaní je jasné, že ich „vyháňa“ skôr polovičná, než dvojnásobná dĺžka života, že v druhom prípade je to omnoho nižšie množstvo detí zapísaných na základnú školu, atď. Ak vylúčime naozaj silný cynizmus, ide minimálne o slabú schopnosť formulovať myšlienky.

Portál EuroInfo.gov.sk síce realizuje súkromná firma, no prevádzkovateľom je Úrad vlády SR. V takýchto prípadoch môže byť občan aspoň rád, že portál nemá inú ako slovenskú jazykovú verziu…

A ak by sa náhodou stalo, že si tento článok prečítate až po aktualizácii príslušnej webstránky (pretože to je to najmenej, čo sa s ňou musí urobiť), pôvodný screenshot nájdete na tejto linke.