Zvláštna matematika politikov

Foto: flickr.com (Voetmann)

Krátka správa

V posledných dňoch sledujeme skôr zhoršujúci sa kurz slovenskej meny voči euru. Za týždeň (od 15. januára 2008) oslabila koruna z 33,275 na dnešných 33,960 korún za jedno euro.

15. januára 2008 SDKÚ-DS prekvapila, ako prepočítala 6,8 milióna eur nevyčerpaných prostriedkov z Jednotného programového dokumentu pre Bratislavský kraj Cieľ 3. Jej poslanec Štefan Kužma povedal, že “Slovensko nenávratne príde v programe SPD Cieľ 3, za ktorý zodpovedá ministerstvo práce o 6,8 mil. (eur), čo je takmer 200 miliónov korún.”

Podľa logiky “takmer” znamená, že suma má byť menšia ako 200 miliónov. To nám dáva “politický aktuálny kurz eura voči korune” v čase správy asi 29,41 korún. Koruna v histórii ešte takýto kurz nezaznamenala, ako potvrdzujú archívy kurzových lístkov Národnej banky Slovenska. Túto počtovú operáciu prevzal automaticky o deň neskôr ďalší politik,  tentoraz však koaličný štátny tajomník rezortu práce za ĽS-HZDS Peter Sika. Na tlačovej besede reagoval na  výčitky opozície.

Nuž kde sa stratilo tých takmer 30 mliónov? Alebo, žeby obaja politici predbehli dobu a vytušili ten výhodnejší kurz, ktorý by koruna údajne dosiahla, ak by nevstúpila tak skoro do eurozóny? Alebo je to nový fenomén. Základná aritmetika robila nedávno problém aj českému prezidentovi a ekonómovi Václavovi Klausovi. Ale pre zmenu pri násobení a nie delení svojich regionálnych ciest po českých krajoch.