Kto bude predsedať vplyvným výborom v europarlamente

Brusel EÚ SR EP podpredseda Hojsík zvolenie

Slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) z frakcie Obnovme Európu (RE) stojí počas potlesku po zvolení za jedného zo 14 podpredsedov na ustanovujúcej plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu [TASR/Martin Baumann]

Prvá séria europarlamentnej House of Cards je za nami. Europoslanci sa rozdelili do výborov a zvolili ich vedenie. Na čele niektorých kľúčových ekonomických výborov sú nové tváre.

Článok je súčasťou Týždňa v európskej ekonomike, ktorý pripravuje Euractiv.sk pre Denník N.

Výsledok odráža politickú realitu: centristické strany sa spojili a na (pod)predsednícke posty nepustili nikoho z krajnej pravice, nedostali sa tam ani europoslanci, ktorí nie sú zaradení do žiadnej z frakcií (zo Slovenska napr. europoslanci za Smer a Hlas).

Jedinou výnimkou je konzervatívna, euroskeptická ECR, ktorej dominuje strana talianskej premiérky Meloni, s krajne pravicovou minulosťou (a podľa kritikov: aj prítomnosťou, hoc maskovanou).

Krajná pravica odišla naprázdno. Žiaden z jej členov sa nestal podpredsedom europarlamentu

Utorkové hlasovanie potvrdilo, že ľudovci, socialisti, liberáli a zelení sa snažili vytvoriť podľa vlastných vyjadrení „ochranné pásmo“ a nepustiť do predsedníctva kandidátov frakcií Patrioti pre Európu a ESN.

Prečo je to dôležité

Vo výboroch prebieha najdôležitejšia časť legislatívnej práce. Finálnu pozíciu Európskeho parlamentu k návrhom legislatívy schvaľuje plénum, no znenie pozícií, pozmeňujúce návrhy, kompromisy medzi stranami sa dohadujú na úrovni výborov.

Dohody o tom, kto bude spravodajcom ku konkrétnej legislatíve, sa dejú na úrovni politických skupín. No predsedníčky výborov organizujú legislatívnu prácu europarlamentu a môžu ovplyvniť, ktoré výbory budú zodpovedné za prípravu pozície.

Kto povedie kľúčové hospodárske výbory

Výbor pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE): Borys Budka (Poľsko, EPP). V europarlamente je nový, no v domácej zastával dvakrát post ministra, naposledy mal na starosti štátne vlastníctvo. Popri politike sa venoval akademickej kariére, napríklad téme transformácie energetiky, postojov spotrebiteľov k ochrane životného prostredia a greenwashingu (za zmienku stojí, že Budka označil za greenwashing aj tvrdenie, že zemný plyn je zdrojom zelenej energie).

ITRE má až 90 stálych členov, vo vedení majú prevahu liberáli a socialisti (po dvoch členoch), zastúpení sú aj konzervatívci a euroskeptická ECR (po jednom). Ak bude chcieť budúca predsedníčka Komisie splniť sľub podpory európskeho priemyslu, na legislatíve bude pracovať práve tento výbor. Dôležitý bude tiež v témach súvisiacich s obnoviteľnými zdrojmi (vodík, miesto jadrovej energie a pod.)

Zastúpenie Slovenska: Martin Hojsík (PS – Renew) a Monika Beňová (Smer – nezaradená) sú náhradníkmi výboru.

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI): Antonio Decaro (Taliansko, S&D). Do europarlamentu prišiel z lokálnej politiky (od 2014 bol starostom Bari) a je považovaný za rastúcu hviezdu talianskej Demokratickej strany. V lokálnej a národnej politike presadzoval silné environmentálne témy a pri nástupe do EP sľúbil, že nebude žiadne rušenie už prijatej zelenej legislatívy. Traja z podpredsedov výboru (dvaja z EPP, jeden z euroskeptickej ECR) na to môžu mať iný názor.

V 90-člennom výbore nemajú socialisti a ľudovci väčšinu (len 40 členov), po desať členov majú liberáli aj konzervatívni euroskeptici (ECR). Akákoľvek revízia zelenej legislatívy či prijímanie ďalších pravidiel v rámci Zelenej dohody bude prechádzať práve cez tento výbor.

Zastúpenie Slovenska: Martin HojsíkMichal Wiezik (PS – Renew), Monika Beňová (Smer – nezaradená) sú členmi výboru.

V akých výboroch budú pracovať slovenskí europoslanci

Najsilnejšie zastúpenie bude mať Slovensko vo výbore pre životné prostredie a verejné zdravie (ENVI) a vo výbore pre spravodlivosť a vnútro (LIBE), ktoré budú mať po troch riadnych členov. Bez zastúpenia ostanú výbory pre kultúru, rozvojovú politiku a právne veci.

Výbor pre jednotný trh a ochranu spotrebiteľov (IMCO): Anna Cavazzini (Nemecko, Zelení). Výboru predsedala aj v predchádzajúcom období, v minulosti sa venovala téme digitálnych práv a férovej súťaži na digitálnych trhoch, bola však aj spravodajkyňou odporúčania, aby sa EÚ stiahla zo Zmluvy o energetickej charte. Zmluva z konca 90. rokov mala chrániť súkromné investície v energetike pred zásahmi štátu, podľa kritikov však brzdila dekarbonizáciu. EÚ sa zo zmluvy stiahla v marci tohto roka.

Výboru celkovo dominujú dve najväčšie politické skupiny, konzervatívci a socialisti. V najbližších rokoch môže výboru pristať na stole dôležitá digitálna legislatíva, ale aj pravidlá týkajúce sa ochrany zdravia spotrebiteľov (napr. používanie chemických látok).

Zastúpenie Slovenska: Ľudovít Ódor (PS – Renew), Erik Kaliňák (Smer – nezaradený) sú náhradníkmi.

Výbor pre dopravu a cestovný ruch (TRAN): Elissavet Vozemberg-Vrionidi (Grécko, EPP). Vo výbore pôsobí už od svojho prvého zvolenia do europarlamentu v 2014, no jej legislatívna práca sa týka viac otázok rodovej rovnosti. V rokoch 2019 až 2024 bolo jej meno spojené len s troma návrhmi rezolúcií spojenými s TRAN výborom, všetky sa však týkali turizmu, nie dopravy. Naopak, v téme by mohol byť silný podpredseda Virginijus Sinkevičius (Litva, Zelení), bývalý komisár pre životné prostredie.

Pred eurovoľbami sľubovali viacerí politici (najmä napravo od stredu) revíziu faktického zákazu predaja nových áut so spaľovacím motorom po roku 2035. Akýkoľvek návrh bude prechádzať výborom TRAN. Zo 44 členov má konzervatívna EPP dvanásť. Po päť majú euroskeptická ECR a krajne pravicoví Patrioti, vo výbore sú aj minimálne traja ďalší krajne pravicoví poslanci. Konzervatívna EPP by tak mohla mať väčšinu, ak bude ochotná spojiť sa s krajnou pravicou.

Zastúpenie Slovenska: Milan Mazurek (Republika – nezaradený) je členom výboru.

Čo čakať od prejavu Ursuly von der Leyen?

Prejav Ursuly von der Leyen bude rozhodujúci na zabezpečenie väčšiny, ktorú potrebuje na znovuzvolenie do funkcie predsedníčky Komisie. Aby však presvedčila všetkých proeurópskych koaličných zákonodarcov, bude musieť adresovať kľúčové otázky európskej politiky.

Hospodárske a menové záležitosti (ECON): Aurore Lalucq (Francúzsko, S&D). Francúzska europoslankyňa je v EP druhé obdobie, v predchádzajúcom bola členkou výboru ECON. Je považovaná za silnú advokátku klimatických politík, žiadala ich integráciu s priemyselnou a obchodnou stratégiou. Podporuje napríklad zavedenie ciel na čínske elektromobily. Bola spravodajkyňou pre pravidlá ESG reportingu (povinnosť firiem reportovať o dosahovaní sociálnych a environmentálnych cieľov), podporuje celoeurópsku daň z majetku a v minulosti žiadala, aby ECB odpísala dlhy členských krajín.

S podobnými názormi vo výbore pravdepodobne neuspeje. Zo 60 členov majú konzervatívci 16, liberáli deväť a euroskeptická ECR sedem. Výbor sa však bude zaoberať aj otázkami regulácie finančného sektora vrátane integrácie finančných trhov (Únia kapitálových trhov), financovania zelenej tranzície súkromnými investíciami, ale aj akoukoľvek zmenou hospodárskych a fiškálnych pravidiel EÚ.

Zastúpenie Slovenska: Ľudovít Ódor (PS – Renew) je podpredsedom výboru.

Čo bude nasledovať

Legislatívna práca sa spustí naplno po jeseni. Predtým bude europarlament vypočúvať kandidátov na eurokomisárov a hlasovať o Európskej komisii ako celku.