Balík dlhodobo vetoval maďarský premiér Viktor Orbán. Naposledy trval na tom, že ho bude môcť každý rok vetovať znovu. Nakoniec však za pomoc zahlasoval aj bez toho, lídri budú o pomoci iba pravidelne diskutovať.
Predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok (1. februára) oznámil, že sa lídri členských štátov EÚ na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur.
„Máme dohodu a jednotu,“ napísal Michel krátko po začiatku rokovaní šéfov vlád a štátov EÚ.
„Všetkých 27 lídrov sa dohodlo na ďalšom balíku finančnej podpory pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur v rámci rozpočtu EÚ,“ oznámil predseda Európskej rady. Spresnil, že existuje dohoda o poskytovaní finančnej podpory Ukrajine až do roku 2027, čo podľa neho znamená „stabilné, dlhodobé a predvídateľné financovanie pre Ukrajinu“.
Rokovania sa začali s poldruhahodinovým oneskorením, pretože ešte predtým sa uskutočnilo viacero menších pracovných stretnutí zameraných na dosiahnutie kompromisu o finančnej pomoci Ukrajine.
Vyrokoval iba diskusie
Rozhodujúcim bolo podľa magazínu Politico zrejme stretnutie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen a predsedu Európskej rady Charlesa Michela s prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, talianskou premiérkou Giorgiou Meloni a predsedom vlády Maďarska Viktorom Orbánom. Neskôr sa k nim pridali aj holandský premiér Mark Rutte, poľský premiér Donald Tusk a šéf belgickej federálnej vlády Alexander De Croo.
Orbán si dlhým blokovaním balíka zabezpečil iba organizáciu každoročných diskusií o efektivite a napĺňaní pomoci. Ak sa na tom štáty zhodnú, po dvoch rokoch budú môcť vyzvať eurokomisiu, nech navrhne revíziu.
Ukrajina má zatiaľ zabezpečené financovanie na chod štátu do konca marca tohto roku, k čomu vlani EÚ prispela sumou 80 miliárd eur.
Reakcie Ukrajiny
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojej reakcii na výsledok štvrtkového mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli označil za dôležité, že dohoda o vyčlenení finančnej pomoci pre Ukrajinu bola prijatá všetkými 27 členskými štátmi Únie.
„Je veľmi dôležité, že rozhodnutie urobilo všetkých 27 lídrov. To opäť dokazuje silnú jednotu Európskej únie,“ konštatoval Zelenskyj.
Zelenskyj vo vyhlásení na sociálnych médiách doplnil, že balík pomoci „posilní dlhodobú hospodársku a finančnú stabilitu“ jeho krajiny.
Dohodu privítal aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
„Každý váš hlas je významným príspevkom k nášmu spoločnému víťazstvu,“ uviedol Šmyhaľ v statuse zverejnenom na sociálnych sieťach, v ktorom sa poďakoval členským štátom a dodal, že dohoda je prejavom solidarity a jednoty v 27-člennom bloku.
„Členské štáty EÚ vo vojenskej konfrontácii opäť preukázali svoju solidaritu a jednotu s ukrajinským ľudom. Som vďačný Charlesovi Michelovi a vedúcim predstaviteľom členských štátov EÚ za ich neochvejnú podporu,“ píše sa v statuse.