Slovensko bude mať prvýkrát v histórii 15 europoslancov

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS, RE) a europoslanec Martin Hojsík (PS, RE). [EP/Mathieu CUGNOT]

Počty europoslancov sa budú meniť, pretože niektorým krajinám pribudli obyvatelia. Slovensko medzi ne nepatrí, no aj tak získa historicky najvyšší počet mandátov. Vďačí za to princípu klesajúcej proporcionality, ktorá zvýhodňuje najmenšie krajiny.

Členské štáty sa v rámci Rady EÚ dohodli na zmene počtov v Európskom parlamente. Tá bola potrebná, aby počty lepšie reflektovali zloženie obyvateľstva EÚ a zmeny od posledných eurovolieb v roku 2019.

Slovensko si tak v najbližších eurovoľbách bude voliť o zástupcu viac. Celkový počet europoslancov sa zvýši zo 705 na 720. Po dvoch zástupcoch si pripíšu Francúzsko, Holandsko a Španielsko.

Zaujímavé je, že Slovensku sa počet obyvateľov nezvýšil. Práve naopak, od posledných eurovolieb v roku 2019 poklesol z 5,45 milióna na 5,43 milióna. Napriek tomu získa o jeden mandát naviac.

Europarlament chce byť väčší, Slovensko by malo o poslanca viac

Europoslancov by malo byť o jedenásť viac, aby ich počty reflektovali obyvateľstvo jednotlivých krajín. Poslanci niekoľko miest ušetrili pre kandidátske krajiny, čo tiež ušetrí rozpočet EÚ.

Slovensko zvýhodnila klesajúca proporcionalita

Európska únia o zmene počtov rokovala, pretože podľa jej pravidiel by mali reflektovať zloženie obyvateľstva v EÚ. Vo výpočtoch sú tiež zvýhodňované najmenšie krajiny. Ako vysvetľuje bruselský výskumník Wouter Wolfs, Slovensko za extra kreslo nevďačí nárastu obyvateľstva.

Kreslá sa prideľujú na základe princípov takzvanej „klesajúcej proporcionality“ – čím väčšia je krajina, tým viac obyvateľov by mal zastupovať jeden poslanec alebo poslankyňa. A po zoradení krajín od najväčšej po najmenšiu by sa tento pomer mal tiež postupne znižovať.

Výpočty k zmene počtu europoslancov [Wouter Wolfs]

Slovensko má mať o mandát naviac, aby tieto princípy platili aj potom, ako sa krajinám s prírastkom obyvateľov pridajú kreslá. Obyvateľstvo narástlo Španielsku, Holandsku, Rakúsku, Dánsku, Írsku a Slovinsku.

Pravidlá však otvorili priestor aj na voľnejšie pridávanie mandátov väčším krajinám. Takto si Francúzsko, Poľsko a Belgicko vyrokovali extra kreslá, aj keď by počty sedeli aj bez nich.

Holandská europoslankyňa, ktorá kritizovala Fica, nedostane miesto na kandidátke

Holandská liberálka Sophie in ’t Veld prestúpila do paneurópskej strany Volt. Urobila tak však príliš blízko k eurovoľbám, takže sa podľa pravidiel strany na kandidátku nedostane. Pravdepodobne tak po dvadsiatich rokoch v europarlamente skončí.

Krajiny nechcú nadnárodné kandidátky

Samotní europoslanci chceli vo vlastnom návrhu čo najmenšie navýšenie počtov, v rámci snáh o šetrenie európskeho rozpočtu. Členské krajiny tiež odmietli vyčleniť 28 kresiel pre nadnárodných kandidátov.

Ide o iniciatívu, v rámci ktorej by Slováci mohli voliť zástupcov aj z iných krajín. Europoslanci totiž v pléne nereprezentujú iba svojich krajanov, ale všetkých Európanov. Nadnárodné kandidátky by tento európsky rozmer inštitúcie podľa ich zástancov podčiarkli. Zmenu ešte musia schváliť členské štáty aj Rada EÚ, väčšinou však ide iba o formalitu.