Toto už nesmie pokračovať, zdôraznila šéfka Obnovme Európu po odvolaní Šimečku

Participation d'Ursula von der Leyen, présidente de la Commission européenne, à la réunion du groupe Renew Europe

Predsedníčka Obnovme Európu Valérie Hayer a Ursula von der Leyen. [audiovisual.ec.europa.eu]

Valérie Hayer ostro skritizovala „režim Roberta Fica“ pre odvolanie Michala Šimečku z funkcie a označila to za „opätovné podkopanie demokratických pilierov na Slovensku“. O zmrazenie kontaktu so slovenským parlamentom už minulý týždeň požiadalo aj 20 českých osobností, dokým sa „nevráti do rodiny demokraticky konajúcich orgánov“.

Predsedníčka liberálnej politickej frakcie Obnovme Európu (RE) Valérie Hayer v stredu počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu upozornila na situáciu na Slovensku spojenú s odvolaním Michala Šimečku (PS) z postu podpredsedu Národnej rady.

Hayer si u predsedníčky europarlamentu Roberty Metsoly vyžiadala možnosť vystúpiť s prejavom pred sériou stredajších hlasovaní.

„Režim Roberta Fica (Smer-SD) opäť raz podkopal demokratické piliere Slovenskej republiky. Líder opozície, môj bývalý kolega Michal Šimečka, bývalý podpredseda Európskeho parlamentu, bol odvolaný z postu podpredsedu slovenského parlamentu,“ uviedla Hayer v pléne.

Francúzska europoslankyňa vyhlásila, že za odvolaním Šimečku stoja poslanci Smeru a SNS. Ide podľa nej o ďalší vážny pokus destabilizovať opozíciu a jej lídrov na Slovensku.

„A toto sa deje v čase, keď Smer už napadol médiá, protikorupčné inštitúcie, kultúrny sektor a občianske združenia, ktoré prejavujú nespokojnosť s vládnymi praktikami,“ povedala Hayer.

Fico tvrdí, že chce zakázať Pegasus, nový zákon by sa však zrejme minul účinku

Vláda Roberta Fica pripravuje legislatívu, ktorou by zakázala izraelský špionážny softvér Pegasus. Dodržiavanie zákona by však znemožňoval znefunkčnený dohľad nad SIS aj fakt, že v hre je množstvo ďalších podobných spywarov, ktorých by sa netýkal.

Šéfka skupiny RE pokračovala, že Šimečka a členovia jeho rodiny boli falošne obvinení členmi vlády, a zdôraznila, že „toto nemôže ďalej pokračovať“.

„Naša frakcia je rozhodnutá podporovať demokraciu na Slovensku. Vyzývam všetkých demokratov v europarlamente, aby sa zobudili. A pýtam sa aj vás, pani predsedníčka, aké kroky má Európsky parlament uskutočniť?“ obrátila sa na Metsolu v závere svojho prejavu.

Metsola odpovedala, že v utorok osobne hovorila so Šimečkom a prisľúbila mu, že sa na túto záležitosť bude pýtať aj ona osobne.

Česi hovoria o praktikách ŠtB

Dianie okolo Šimečkovho odvolávania pozorne sledovali aj v susednom Česku. Už minulý týždeň odtiaľ prišla výzva, pod ktorú sa podpísalo 20 osobností českého verejného života.

Signatári v nej apelovali na predsedníčku Poslaneckej snemovne Markétu Pekarovú Adamovú, aby v prípade Šimečkovho odvolania prerušila so slovenským parlamentom oficiálny styk.

Pod výzvu sa podpísal napríklad český expremiér Petr Pithart, bývalý politický väzeň Heřman Chromý, duchovný Tomáš Halík, bývalý veľvyslanec Michael Žantovský či režisérka Olga Sommerová.

Českí predstavitelia v liste uviedli, že Šimečkov prípad sa dotýka aj spoločnej minulosti oboch štátov. Dôvodová správa na jeho odvolanie totiž podľa nich napadá aj členov Šimečkovej rodiny, ktorí „sa významne zaslúžili o obnovenie demokracie v bývalom Československu a o budovanie česko-slovenských vzťahov“.

Všímajú si pritom, že autorom digitálnej verzie dokumentu, ktorý „sa tónom a jazykom nijako nelíši od denunciačných textov z čias normalizácie, ktoré písali funkcionári ŠtB“, je riaditeľ SIS Tibor Gašpar.

„Účelová kampaň proti Michalovi Šimečkovi prostriedkami dekadentného reálneho socializmu je aktom mocenského rozvratu a politickej vendety za jeho verejnú kritiku súčasnej slovenskej vlády a jej predstaviteľov s cieľom umlčať ho a vytlačiť z verejného priestoru,“ píšu vo výzve.

Dezinformácie ako nástroj kampane: Šimečka vraj študoval prevraty a za atentátom stála CIA

EURACTIV sa pozrel na najúspešnejšie príspevky na sociálnych sieťach, ktoré šírili dezinformačné naratívy pred eurovoľbami 2024. Okrem obvinení z plánovania „majdanov“ na Slovensku sa týkali aj pripravovaného zákona o mimovládkach či atentátu na premiéra Roberta Fica.

Hoci má teda podľa nich Národná rada právo rozhodovať o svojich vnútorných záležitostiach bez vonkajších zásahov, je podľa nich „povinnosťou parlamentov ostatných demokratických krajín brať takéto rozhodnutia do úvahy“.

Pekarovú Adamovú preto vyzvali, aby v prípade odvolania Šimečku pozastavila všetky oficiálne vzťahy českého a slovenského parlamentu až do nápravy situácie a „návratu slovenského parlamentu do rodiny demokraticky konajúcich zákonodarných orgánov“.

Česká predsedníčka napokon na výzvu zareagovala, že hoci vysloveným obavám rozumie, obmedzenie komunikácie s Národnou radou by podľa nej veci nepomohlo.

„Som presvedčená, že aj v čase veľkých názorových rozdielov je v záujme oboch našich krajín udržiavať otvorený dialóg,“ uviedla v reakcii pre portál Aktuality.sk. Zároveň dodala, že rozhodnutie o prerušení oficiálnych kontaktov medzi parlamentmi nespadá do jej právomocí.

Vládna koalícia strán Smer-SD, SNS a Hlas-SD odvolala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu v utorok v tajnom hlasovaní najtesnejšou možnou väčšinou – 76 hlasmi.

Hlasovanie poukázalo aj na trhliny v samotnej koalícii, keďže za jeho odvolanie nehlasovali traja poslanci z Hlasu. Predseda strany Matúš Šutaj Eštok pritom ešte pred hlasovaním uisťoval o jej jednote.