Grécko splnilo domáce úlohy. Od eurozóny dostane ďalšiu pôžičku

Nová pôžička pre Grécko má hodnotu 6,7 miliardy eur. Twitter

Euroskupina dala v pondelok zelenú pre novú grécku pôžičku v hodnote 6,7 miliardy eur. Odobrila tiež začiatok technickej prípravy pre odpustenie časti gréckeho dlhu po tom, čo Grécko definitívne opustí európsky záchranný program.

Ministri financií eurozóny sa zhodli na tom, že Grécko splnilo väčšinu svojich záväzkov, ku ktorým sa zaviazalo v rámci tretieho ozdravného balíčku. Potvrdili preto celkovo štvrtú pôžičku z európskeho záchranného programu, ktorý od roku 2010 pomáha krajine z južnej periférie EÚ spamätať sa z dlhovej krízy.

V záverečnom stanovisku zo zasadnutia Euroskupiny sa píše o spokojnosti s naplnením všetkých fiškálnych cieľov, ktoré boli Grécku stanovené pre obdobie 2015 až 2017. Európski financmajstri privítali hlavne rozpočet pre rok 2018, v ktorom grécka vláda počíta s naplnením rozpočtového prebytkového cieľu na úrovni 3,5 percenta hrubého domáceho produktu.

Nové peniaze vo februári

„Máme dobré správy pre Grécko,“ vyhlásil portugalský minister financií Mário Centeno po bruselskom stretnutí devätnástich financmajstrov členských štátov eurozóny. Portugalčan viedol zasadnutie neformálneho formátu prvýkrát od jeho zvolenia za predsedu Euroskupiny.

„Dokazuje to obrovskú snahu a výbornú spoluprácu gréckej vlády a všetkých inštitúcií zastupujúcich gréckych veriteľov,“ dodal Centeno.

„Ďalšia pôžička má hodnotu 6,7 miliardy eur. Tieto peniaze poslúžia na obsluhu štátneho dlhu a zvýšenie gréckych kapitálových rezerv“ uviedol Centeno a dodal, že ďalšia finančná pomoc je nevyhnutná pre plnohodnotný návrat Grécka na finančné trhy.

V poradí štvrtá tranža pre Grécko bude rozdelená do dvoch častí. Prvá pôžička v hodnote 5,7 miliardy eur bude vyplatená do konca februára. Na zvyšnú jednu miliardu eur Grécko dosiahne až na jar. Európske kontrolné orgány ešte predtým musia potvrdiť, že Atény vykonali všetky reformy, ktoré Euroskupina vo svojom stanovisku vyžaduje.

S novou pôžičkou pre Atény včera súhlasilo aj Slovensko. Podľa slovenského šéfa rezortu financií Petra Kažimíra sa grécke reformy odrážajú na lepšom ekonomickom raste Grécka a na štruktúre tohto rastu. „Dúfame, že sa to odrazí aj na trhu práce, lebo Grécko má problémy s nezamestnanosťou a už aj s chudobou,“ vyhlásil pri príchode na stretnutie Euroskupiny Kažimír.

Podmienky pre odpustenie dlhu

Eurozóna sa podľa slov Centena teraz zameria na postupné okresávanie gréckeho štátneho dlhu, ktorý predstavuje 180 percent gréckeho hrubého domáceho produktu.

Euroskupina včera zároveň potvrdila, že pracovná skupina pre Euroskupinu začne s technickými prípravami na spustenie mechanizmu zmiernenia dlhového zaťaženia Grécka. Podľa jej šéfa Thomasa Wiesera je odpis gréckeho štátnych záväzkov z ekonomického a politického hľadiska „veľmi pravdepodobný a vhodný“.

Grécko sa s medzinárodnými veriteľmi dohodlo na podobe reforiem

Dohoda s EÚ a Medzinárodným menovým fondom otvára Grékom dvere pre opustenie záchranného programu v auguste budúceho roku.

„Všetci vieme, aké sú podmienky. Záchranný program prebieha podľa plánov, blíži sa ku koncu a máme tu dohodu o odpustení časti gréckych záväzkov, ktorá však bude závisieť od analýzy udržateľnosti dlhu,“ uviedol Wiesner pre grécku tlačovú agentúru.

Grécko plánuje odchod zo záchranného programu v auguste tohto roku. Aj keby sa to gréckej vláde podarilo, v nasledujúcich rokoch bude naďalej podliehať dozoru európskych inštitúcii. Dohľad nad ekonomickým vývojom krajiny bude pokračovať až kým sa gréckej vláde nepodarí splatiť 75 percent svojich pohľadávok. To podľa Wiesnera bude v gréckom prípade „trvať veľmi dlhú dobu“.

„Zatiaľ nepadlo žiadne rozhodnutie o podobe dohľadu po tom, čo Grécko opustí záchranný program. Doposiaľ nezačala ani debata o podmienkach odpisu dlhu. Faktom však je, že v záujme splatenia dlhu prijalo Grécko veľmi dobré opatrenia,“ dodal rakúsky diplomat.