Aj Ukrajina chce plyn z Azerbajdžanu

Nielen Európska únia ale aj Ukrajina by rada diverzifikovala dodávky plynu na svoje územie a obmedzila závislosť na Ruskej federácii.

Začiatkom novembra začal ukrajinský Naftogaz nakupovať plyn od nemeckej spoločnosti RWE. Podľa podpredsedu správnej rady spoločnosti Vadym Čupruna plánujú doviezť zo západu asi 5 miliárd metrov kubických plynu, pričom jeho cena je asi o $100 (€76) za 1000 m3 lacnejšia než cena za plyn z Ruska.

Ako ďalšia sľubná alternatíva sa Kyjevu javí projekt Transanatólskeho plynovodu (TANAP), na výstavbe ktorého sa dohodli Azerbajdžan a Turecko. Minister zahraničia potvrdil záujem a pripravenosť kupovať kaspický plyn z tejto trasy.

„Ukrajina má v úmysle podieľať sa na implementácii projektu južného energetického koridoru, prostredníctvom ktorého sa má kaspickým plynom zásobovať Európa. Vzhľadom na to rokujeme s Tureckom o nových trasách dodávok plynu,“ potvrdil Konstantin Grišenko pre denník Hürriyet Daily News.

Dodal, že opatrenia v tomto smere plánujú prijať už v blízkej budúcnosti a Kyjev už zaslal konzorciu spravujúcom nálezisko Shah Deniz oficiálnu žiadosť o zapojenie. Argumentoval tým, že tureckí i azerbajdžanskí partneri môžu mať úžitok z ukrajinskej infraštruktúry, vrátane zásobníkov plynu nachádzajúcich sa v blízkosti Európskej únie.

Vzájomná výhodnosť

Grišenko uviedol, že spolupráca medzi Ukrajinou a Tureckom v energetike je životne dôležitým prvkom posilnenia vzájomného strategického partnerstva. Pre Hürriyet vysvetlil, že Kyjev má veľký záujem o TANAP: „To znamená obzvlášť zapojenie vedúcich ukrajinských firiem, ktoré majú rozsiahlu expertízu v konštrukcii, údržbe a prevádzke prepravnej a energetickej infraštruktúry.“

Ukrajinský minister sa v sobotu (15.12.) v Istanbule zúčastnil na ministerskom stretnutí organizácie pre čiernomorskú hospodársku spoluprácu (BSEC).

Ukrajina je podľa neho pripravená zaistiť neprerušený tranzit ruského plynu do Turecka v súlade s dvoma dlhodobými kontraktmi, ktoré vypršia v rokoch 2023 a 2025. Turecko bolo tiež jednou z krajín, ktoré v minulosti trpeli prerušením dodávok plynu v dôsledku sporov medzi Kyjevom a Moskvou.

Turecko a Ukrajina rokujú aj o liberalizácii vzájomného obchodu či dokonca dohode o voľnom obchode. „Dohodli sme sa na väčšine ustanovení návrhu dohody. Teraz potrebujeme dosiahnuť konsenzus o podmienkach prístup na trhy s tovarom a vyriešiť otázky cla na vývoz a podpory exportu,“ doplnil Grišenko s tým, že postupujú v súlade s princípmi a štandardmi Svetovej obchodnej organizácie.

Konkurencia Južnému toku alebo Nabuccu?

Grišenko tiež uviedol, že Ukrajina a jej infraštruktúra poskytujú najkratšiu, najlacnejšiu a najspoľahlivejšiu trasu pre tranzit uhľovodíkov do krajín EÚ: „Ukrajina má sofistikovanú sieť prepravy plynu, ktorá je podporená zásobníkmi a infraštruktúrou. To naopak vedie k otázke o ekonomickej životaschopnosti výstavby nových, drahých plynovodov, ktoré obchádzajú Ukrajinu.“

Takáto trasa by mohla byť výhodná aj pre Slovensko, keďže by sa posilnil aj tranzit plynovodom Družba cez naše územie. Ukrajina sa snaží udržať svoju pozíciu tranzitnej krajiny pre plyn z východu, ktorú stráca v dôsledku už spusteného Nord Streamu a výstavby South Streamu.

Turecký minister pre energetiku Taner Yıldız začiatkom decembra počas návštevy Ruska upokojoval, že TANAP ani Nabucco nie sú konkurenciou pre projekt South Stream a južný koridor je balíkom rôznych projektov.

V súvislosti s projektmi ako TANAP, Nabucco Západ a ITGI poznamenal: „Hoci sa krátkodobo môžu javiť ako konkurenčné projekty, v strednodobom a dlhodobom horizonte nie sú. S tým ako Európa potrebuje viac zemného plynu, budú potrebné tri alebo štyri takéto projekty. Preto máme k South Streamu pozitívny prístup.“

Časť potrubia ruského projektu prechádza aj cez turecké výsostné vody v Čiernom mori a Ankara čiastočne otáľala s udelením povolenia na výstavbu cez toto územie.

7.12. sa ale Yıldız zúčastnil oslavy spustenia výstavby South Streamu v ruskom prístave Anapa, kde uviedol: „Nebol by som tu, ak by som si myslel, že začiatok South Streamu je posledným klincom do rakvy iných projektov Južného koridoru ako Nabucco.“

Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger údajne pozvanie na ceremóniu odmietol.

Podľa tureckého ministra síce Ankara zvažuje možnosť nakupovať plyn dovážaný cez South Stream, nemá ale záujem stať sa akcionárom South Streamu, nakoľko turecké firmy sú už zapojené do projektov TANAP aj Nabucco Západ.