Argentína chce vyvlastniť španielskych energetikov

Energetický gigant YPF zaznamenal v roku 2011 zisk 2,1 miliardy dolárov a zamestnával asi 14 tisíc ľudí. Ocitol sa však pod silným tlakom zo strany stredoľavicovej vlády, ktorá chce ešte viac zvýšiť jeho produkciu.  Hneď po oznámení plánu argentínskej vlády sa v pondelok (16.4.) ceny akcií firmy s majoritným podielom španielskeho konglomerátu Repsol prepadli až o 8 %. Kvôli špekuláciám o prebratí štátom pritom klesali už pár mesiacov.

YPF bola sprivatizovaná v roku 1993 a od roku 1999 je súčasťou španielskeho gigantu Repsol YPF, ktorý je podľa časopisu Fortune 15. najväčšou ropnou rafinérskou spoločnosťou na svete. Podiel v YPF má pre Španielov zásadný význam, keďže tvorí až 42 % z celkových odhadovaných zásob ropy a zemného plynu Repsolu, ktoré sú v objeme viac než 2 miliardy barelov.

To, že prezidentka Cristiana Ferenández de Kirchner svoje plány nacionalizácie realizuje potvrdila už viackrát v minulosti. V roku 2008 prekvapila investorov v krajine, keď na vrchole svetovej finančnej krízy znárodnila súkromné penzijné fondy. Neskôr tiež opätovne znárodnila vlajkové argentínske aerolínie – Aerolíneas Argentinas. Tieto opatrenia si získali obľubu u bežných občanov, ktorí z devastujúcej ekonomickej krízy v 90. rokoch a následnej neschopnosti splácať dlh na prelome tisícročí, obviňujú väčšinou politiku voľného trhu.

Okrem nového sporu má Argentína naštrbené vzťahy aj s Veľkou Britániou, ktorá sa v okolí Falklandských ostrovov odhodlala k prieskumu ropných zásob.

Boj o životaschopnú budúcnosť Argentíny

Kirchner v pondelok uviedla, že vláda požiada Kongres o schválenie zákona, ktorým by štát získal kontrolu nad 51 % akcií v spoločnosti na základe toho, že energia je pre krajinu „životne dôležitým“ zdrojom. Na stretnutí s kabinetom guvernérmi provincií si za to vyslúžila silný potlesk, keďže zvyšný podiel by vlastnili provincie, v ktorých sa energia produkuje. Prezidentka informovala aj o prijatí dekrétu, ktorým vláda získa okamžitú administratívnu kontrolu v spoločnosti.

„Ak bude pokračovať táto politika – vyčerpávanie polí, žiadny prieskum a prakticky žiadne investície – krajina skončí bez životaschopnej budúcnosti, a to nie kvôli nedostatku zdrojov, ale kvôli obchodným politikám,“ argumentovala.

Hodnota YPF na trhu je asi 8 miliárd eur, hoci argentínsky parlament bude v rámci debaty o znárodnení robiť vlastné vyhodnotenie. Niekoľkomesačný pokles cien akcií firmy by tak mohol hodnotu firmy značne znížiť. Podľa analytikov by sa na kompenzáciu prijatia znárodnenia mohli použiť rezervy centrálnej banky alebo štátnej penzijné fondy.

Až donedávna mala spoločnosť s prezidentkou bezproblémové vzťahy. Koncom roku 2010 po oznámení nájdenie masívneho ložiska bridlicového plynu a ropy si z jej slov dokonca vypočula pochvalu.

Avšak zväčšujúci sa účet za dovoz fosílnych palív pre potreby rozvíjajúcej sa argentínskej ekonomiky posunuj energetiku do centra záujmu a na najvyššiu priečku politickej agendy. Tretiu najväčšiu ekonomiku v Latinskej Amerike sužuje najmä zhoršujúci sa stav verejných financií.

Posledný znárodňovací zámer vyvolal tvrdú reakciu a varovanie zo strany Španielska aj Európskej komisie. Únia je pritom kľúčovým trhom pre viaceré vývozné artikle, predovšetkým pre export sójových výrobkov.

Španieli pripravujú odvetu, EK rokovací tím

Madrid už pohrozil Argentíne tvrdou odvetou v prípade, že sa znárodnenie uskutoční. Očakávať možno poškodenie doterajších intenzívnych obchodných vzťahov, ale tiež žaloby zo strany Repsolu.

Španielsko prisľúbilo „jasnú a silnú odpoveď“, čo tlmočil minister zahraničia José Manuel García-Margallo argentínskemu veľvyslancovi a potvrdila ju aj podpredsedníčka  vlády Soraya Sáenz. Minister zahraničia už pred pár dňami priznal že „klíma priateľstva“ medzi oboma krajinami sa zlomila. Minister pre priemysel José Manuel Soria uviedol, že Madrid prijme „všetky opatrenia, ktoré považuje za vhodné“ na obranu záujmov Repsolu a španielskych firiem v zahraničí.

Premiér Mariano Rajoy bude v nasledujúcich dňoch hľadať podporu pre svoju pozíciu aj na plánovanej návšteve Mexika a Kolumbie, ktorá sa začala v utorok.

Hovorca Európskej komisie Olivier Bailly už vo piatok 13. apríla potvrdil, že EK stojí v tomto spore za Španielskom. Exekutíva varovala, že vyvlastnenie španielskeho majiteľa, ktorý disponuje vo firme 57 percentami, vyšle investorom veľmi negatívny signál a poškodí biznis prostredie v krajine. Koncom tohto týždňa plánuje do Argentíny vyslať tím, ktorý tento problém prediskutuje s najvyššími orgánmi v krajine.

Predseda Európskej komisie počas utorkovej návštevy nového nemeckého prezidenta Joachim Gaucka uviedol, že je „vážne sklamaný“ argentínskym rozhodnutím.

„Zdôrazňujeme potrebu vzájomne dohodnutých riešení, ktoré nepoškodzujú biznis prostredie,“ uviedol José Manuel Barroso. Dodal, že od argentínskych orgánov očakáva „dodržanie ich medzinárodných záväzkov a povinností,“ vrátane bilaterálnych dohôd medzi Španielskom a Argentínou o ochrane investícií.

Zločin a trest?

Španielska firma avizovala, že bude požadovať kompenzáciu aj za straty, ktoré vznikli počas posledných mesiacov špekulácii o znárodnení. Agentúra AFP hovorí o kompenzácii najmenej vo výške 7,7 miliardy eur. V prípade potreby je Repsol pripravený za svoj majoritný podiel v YPF bojovať na argentínskom súde i na pôde Svetovej banky.

„Toto konanie nezostane nepotrestané,“ uviedol výkonný riaditeľ Repsolu Antonio Brufau. Argentínsku prezidentku obvinil, že sa k nacionalizácii priemyslu utieka preto, že to považuje „za cestu ako skryť hospodársku a sociálnu krízu, ktorou Argentína trpí“. Dodal, že táto kríza pramení z „chybnej energetickej politiky“.

Brufau navyše vláde v Buenos Aires vyčíta, že „harašmentom“ v posledných týždňoch sa snažila cenu akcií YPF zníži, aby ta získala zľavu pri plánovanom vyvlastnení. Tieto kroky sú podľa neho „zjavne nezákonné a vážne diskriminujúce“.

Na svojej facebookovej stránke dnes (17.4.) Cristina Kirchner zverejnila grafy o nelichotivom hospodárení YPF v posledných rokoch. Prezidentka odmieta riziko odvetných opatrení.

„Táto prezidentka nebude reagovať na akékoľvek hrozby … pretože ja reprezentujem argentínsky ľud. Som hlavou štátu a nie nejakým gaunerom,“ uviedla.

Všetky akcie, ktorých sa má znárodnenie týkať, vlastní španielsky Repsol. Ich argentínskeho partnera Grupo Petersen s 25,5 % sa zmena nedotkne. Otázkou ale bude, ako sa skomplikuje pôžička vo výške 1,5 miliardy eur, ktorú Repsol Petersenu poskytol.

Ani podľa analytikov znárodnenie energetickej spoločnosti krajine nepomôže získať čerstvé a nanajvýš potrebné financovanie. Ignacio Labaqui z newyorskej konzultačnej formy Global Medley Advisor skonštatoval: „Vyvlastnenie YPF len málo prispeje k zlepšeniu už aj tak zlej investičnej klímy.“

Podľa odborníka na energetiku navyše takýto tvrdí prístup nezastaví tikanie časovej bomby v argentínskom odvetví. „Z krátkodobého pohľadu si nemyslím, že toto niečo vyrieši. Neznamená to, že YPF začne od zajtra produkovať viac,“ uviedol argentínsky analytik Eduardo Fernandez.