Argentínska vláda prebrala vedenie YPF, Španieli zbierajú podporu

Španielsko a Spojené štáty sa vo štvrtok (19.4.) dohodli na spoločných krokoch proti Argentíne. Prezidentka juhoamerickej krajiny Cristina de Kirchner pred týždňom oznámila zoštátnenie ropnej spoločnosti YPF, v ktorej má väčšinový balík akcií španielsky koncern Repsol.

Bilaterálnu dohodu uzavreli počas ministerskej konferencie NATO v Bruseli. Potvrdil to španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Garcia-Margallo. „Preskúmame všetky možné spôsoby, ako postupovať, aby sme zabezpečili platnosť medzinárodnej dohody,“ uviedol španielsky minister po rokovaní so šéfkou americkej diplomacie.

Madrid zatiaľ prijal jediné odvetné opatrenie – obmedzil svoj multimiliónový dovoz bionafty z Argentíny.

Predseda EK José Manuel Barroso už v utorok (17.4.) uviedol, že je krokom Argentíny „vážne sklamaný“ a varoval ju, že tým „vytvára neistotu, ktorá nie je nápomocná našim hospodárskym vzťahom a ekonomike ako celku“.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashton upozornila, že opatrenie argentínskej vlády, povedie k zhoršeniu podnikateľského a investičného prostredia v tejto krajine. Komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Reding dokonca krok Argentíny označila za útok na Španielsko a dodala, že útok na Španielsko sa dá vnímať ako útok na celú Európsku úniu.

Európska únia zatiaľ na rozdiel od USA neinformovala o žiadnych konkrétnych postupoch na obranu záujmov Španielska. Spor je však aj témou dnešného stretnutia ministrov zahraničia krajín EÚ v Luxemburgu. Neočakáva sa však prijatia žiadnych okamžitých protiopatrení voči Argentíne. Akékoľvek návrhy budú totiž musieť zvážiť ministri hospodárstva a prípadné sankcie musí v konečnom dôsledku odsúhlasiť Európska komisia.

Koalícia proti Argentíne silnie

Španielsky minister zahraničia zatiaľ nespresnil detaily spoločného postupu s USA, ale spomenul možné páky na argentínsku vládu prostredníctvom Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu, skupiny G20 či Parížskeho klubu veriteľov. Pri spoločnom postupe troch silných partnerov (Španielsko-USA-EÚ) by sa pozícia Argentíny v týchto medzinárodných inštitúciách badateľne zhoršila.

Prezident Svetovej banky Robert Zoellick vo Washingtone uviedol, že zoštátnenie plánované argentínskou stranou je „veľmi zlým krokom“.  Vyvlastnenie španielskej firmy kritizovalo aj Mexiko.

Podporu Madridu vyjadril aj britský minister zahraničia William Hague. Podľa neho je krok k opätovnému zoštátneniu 51 % akcií z celkového 57 % podielu Repsolu v YPF „posledným zo série aktivít súvisiacich s obchodom a investíciami prijatých Argentínou, ktoré poškodzujú obchodné záujmy a podkopávajú argentínsku ekonomiku“.

„Budeme spolupracovať so Španielskom a našimi partnermi v EÚ, aby sa zaistilo, že argentínske úrady dodržia svoje medzinárodné záväzky,“ dodal Hague.

Reálne dôsledky odvetného úderu ale môžu byť limitované, keďže Argentína aj v minulosti odmietla zaplatiť stanovené pokuty, ktoré jej boli udelené v rámci medzinárodných obchodných sporov.

Vláda okamžite obsadila ústredie

Hoci o legislatíve, na základe ktorej sa má zoštátnenie realizovať budú senátori hlasovať až v stredu a poslanci dolnej komory parlamentu v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov, vláda už robí opatrenia na prebratie kontroly.

Prezidentka poverila  ministra pre plánovanie a verejné obstarávanie Julia De Vido dočasným riadením spoločnosti YPF a na 30 dní vymenovala nových riaditeľov. Podľa miestnych médií údajne Robert Baratta, zástupca vlády v predstavenstve energetickej firmy, ešte pred tým, ako prezidentka dokončila minulý pondelok svoju reč, v ktorej oznámila plánované znárodnenie, v ústredí YPF vymenoval výkonných riaditeľov, ktorí mali okamžite opustiť priestory spoločnosti. Niekoľko hodín po prejave minister De Vido obsadil hlavné kancelárie spoločnosti.

Dva zdroje pre agentúru Reuters  uviedli, že YPF prerušila elektronickú komunikáciu s Repsolom, aby mu zabránila v prístupe k informáciám o aktivitách firmy.

Národné záujmy verzus zahraničné investície

Argentínska prezidentka obvinila španielsky koncern Repsol, že neinvestoval dostatočne do rozvoja argentínskych ropných nálezísk, a naznačila, že španielsky podnik je čiastočne zodpovedný za súčasnú energetickú krízu v jej krajine. Pred domácimi voličmi zoštátnenie spoločnosti YPF obhajuje tvrdením, že Argentína je jediná krajina na svete, ktorá nemá kontrolu nad svojimi energetickými nerastnými surovinami.

Výkonný riaditeľ Repsolu Antonio Brufau prezidentku de Kirchner obvinil, že sa k znárodneniu utieka preto, aby zakryla hospodársku a sociálnu krízu vo svojej krajine. Avizoval, že španielsky akcionár bude požadovať „spravodlivú“ kompenzáciu za stratený zisk.

V rozpore s rétorikou o ochrane národných záujmov a vlastníctva sú správy o tom, že nové vedenie už s ponukou na investovanie oslovilo brazílsku štátnu ropnú spoločnosť Petrobras a kontaktovať chce aj iné ropné firmy zo zahraničia, ako sú Exxon, Chevron a ConocoPhilips. Podľa analytikov dôvod, prečo spoločnosti v Argentíne nemôžu výraznejšie investovať do produkcie, je prísna kontrola cien ropy a plynu zo strany štátu.

Potenciálni záujemcovia o spoluprácu s argentínskou vládou musia počítať so žalobami zo strany Repsolu. Hovorca španielskeho koncernu v pondelok uviedol, že firma si „rezervuje právo prijať právne kroky voči investíciám firiem do YPF.“

(EurActiv/Reuters)