Azerbajdžan odložil rozhodnutie o plyne pre Európu

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

 „V súčasnosti sa návrhy predložené plynovými konzorciami stále dôkladne študujú,“ uviedol Rovnag Abdullajev, riaditeľ azerbajdžanskej štátnej ropnej spoločnosti SOCAR.

Podľa miestnych médií „cieľom nikdy nebolo rozhodnúť do konca tohto roka. Tento proces bude pravdepodobne pokračovať v prvom štvrťroku 2012.“

Vyhlásenie víťaza sa očakávalo tento mesiac.

„V tomto bode je určite ťažké rozhodnúť, aké bude v skutočnosti konečné usporiadanie dodávok plynu z Azerbajdžanu,“ povedal Pavel Sorokin, analytik moskovskej Alfa Banky. „Je jasné, že nie je dostatok plynu pre všetky tri nezávislé projekty a v tomto bode je vlastne ťažké naplniť ktorýkoľvek z projektov, takže pred konečným rozhodnutím prichádza do úvahy veľa premenných.“

Konzorciá Nabucco, ITGI (Interconnector Turkey-Greece-Italy) a TAP (Trans Adriatic Pipeline) súperia v snahe vybudovať infraštruktúru pre dodávky plynu do Európy z druhej fázy azerbajdžanského náleziska Shah Deniz. Ďalšiou možnosťou je plynovod z Turecka k rumunsko-maďarským hraniciam, ktorý navrhla britská spoločnosť BP niekoľko dní pred termínom pre podanie ponúk.

Na rozvoji náleziska sa účastní práve BP, SOCAR a spoločnosť Statoil. Predpokladá sa, že obsahuje 1,2 bilióna metrov kubických plynu, ktoré by Európe zabezpečili dodávky na niekoľko desaťročí a znížili jej závislosť na Rusku. Produkcia začala v roku 2006, druhá fáza by sa mala spustiť v roku 2017.

Abdullajev odmietol špekulácie, že plynovod Nabucco je mimo hru, čo koncom novembra naznačil iný predstaviteľ spoločnosti SOCAR Vagif Alijev. Ten uviedol, že Nabucco obsahuje „nevyriešené záležitosti,“ avšak bližšie to nešpecifikoval.

Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger začiatkom novembra priznal, že s nákladmi viac ako 10 miliárd eur, Nabucco „nie je lacné“.

Snahu Európy znížiť závislosť na dodávkach z Ruska by mohli ohroziť aj finančné problémy na starom kontinente. Dva z predložených projektov – ITGI a TAP – majú prechádzať územím silne zadlženého Grécka.