Barroso varuje Bulharsko ohľadom Južného toku

Bulharský denník Kapitál uverejnil informáciu, podľa ktorej bulharskú časť stavby plynovodu Južný tok postaví ruské konzorcium Strojtransgaz.

Projekt Južný tok má podporu ruskej štátnej spoločnosti Gazprom.

Bulharský premiér, Plamen Orešarski, na spoločnom stretnutí predsedu Európskej komisie José Manuel Barrosa ubezpečil, že Južný tok sa postaví v súlade s právnymi predpismi EÚ.

V čase ich stretnutia sa objavila informácia, že vlastník ruskej firmy, ktorá má postaviť bulharský úsek plynovodu, čelí sankciám so strany Spojených štátov.

Hlavným akcionárom (63 %) v skupine Strojtransgaz je Volga Group, ktorú vlastní Gennady Timčenko, ktorého meno sa v polovici marca dostalo na americký zoznam sankcií voči Rusku. Timčenko, ktorý má úzke väzby na prezidenta Vladimíra Putina, je podľa Forbes považovaný za šiesteho najbohatšieho muža v Rusku.

Stavebné práce na území Bulharska budú stáť 3,5 miliardy eur, pričom 20 až 30% z realizácie pripadne formou subdodávok bulharským firmám.

To, že Strojtransgaz prejavil záujem o vybudovanie plynovodu, zverejnil už začiatkom roka denník Kapitál. Oficiálne to potvrdil, Vladimír Inkov, výkonný riaditeľ bulharskej časti projektu Južný tok.

Rozhodnutie o realizácii projektu prišlo hodinu pred tým, ako sa v Bruseli stretol Orešarski s Barrosom, kde ho znovu uisťoval, že Bulharsko sa bude riadiť právnymi predpismi EÚ.

Komisia namieta, že bulharsko–ruská bilaterárna dohoda o plynovode Južný tok uprednostňuje spoločnosti z Bulharska a Ruska, čo je v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže EÚ.

Napriek postoju Komisie, podľa ktorého medzivládna dohoda porušuje právo EÚ, generálny riaditeľ Gazpromu, Alexej Miller, minulý mesiac potvrdil, že bulharská a srbská časť potrubia sa začne stavať v júli.

Barroso na žiadosť EurActiv o stanovisko odpovedal, že na summite EÚ sa vyjadril „veľmi jasne“, „že pre Európsku úniu je kriticky dôležité, aby v otázke energetickej bezpečnosti zostala jednotná.“ „Nikto z prítomných proti tomu nič nenamietal," dodal.

Barroso povedal, že členom Európskej rady tlmočil stanovisko Európskej komisie o tom, že niektoré z dohôd, ktoré sa uzavreli pri projekte Južný tok, sú v rozpore s pravidlami EÚ.

„Preto budeme v tomto smere konať," pokračoval.

"Bulharského premiéra som o zámeroch Európskej komisie už informoval. Musíme sa uistiť, že pravidlá vnútorného trhu sa budú dodržiavať, a to nielen preto, že je to naša povinnosť, ale preto, že pri nedodržiavaní týchto pravidiel by mohla byť ohrozená bulharská a európska energetická bezpečnosť," povedal Barroso.

"So situáciou sme oboznámení, jej vývoj sledujeme už niekoľko mesiacov," dodal.

Bulharsko čelí pre projekt Južný tok konaniu za porušenie práva únie. Štátna komisia pre energetiku a reguláciu vodného hospodárstva už začala konať vo veci odobratia licencií trom verejným dodávateľom elektrickej energie v Bulharsku. Jedná sa o české spoločnosti ČEZ a Energo-Pro a rakúsku EVN.

Stredopravá bulharská opozícia kvôli tejto otázke podala návrh na hlasovanie o vyslovení dôvery vláde pod vedením socialistov, ktorú opozícia označila ako proruskú.

Pozície:

Bulharský europoslanec Vladimír Uručev z pravicovej opozičnej strany GERB v rozhovore pre EurActiv povedal, že skutočnosť, že Timčenkova spoločnosť Strojtransgaz postaví bulharskú časť Južného toku, nie je žiadnym prekvapením.

Bol sklamaný z toho, že pri tak "obrej zákazke“ sa neuskutočnilo transparentné výberové konanie, na ktorom by mali účasť aj európske spoločnosti.

„Zámer vlády je jasný: chceli, aby zákazku získala ruská spoločnosť,“ povedal.

Na otázku, čo motivovalo vládu, či pro-ruské sympatie alebo korupcia: Uručev odpovedal, že si nemyslí, že by v tom boli sympatie.