Berlín: Nord Stream 2 postavíme, ak Rusko nezastaví ukrajinský tranzit

Zdroj: 360b / Shutterstock

Nord Stream 2 Nemecko podporí, iba ak Rusko po roku 2019 nezastaví dodávky plynu do strednej Európy cez ukrajinský tranzit. Povedal to nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel na piatkovom stretnutí s poľskou vládou.

„Zaručené budú aj dodávky do východnej Európy cez plynovod Jamal z Ruska do Poľska, Nemecka a Bieloruska,“ potvrdil Gabriel počas celodennej návštevy .

Hoci nie je jasné koľko by Poľsko v prípade rozšírenia plynovodu Nord Stream stratilo na tranzitných poplatkoch, poľský prezident Andrzej Duda v polovici januára pre agentúru Reuters potvrdil, že konkurenčný plynovod „oslabí energetickú bezpečnosť“ krajiny.

Podpredseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki pre médiá uviedol, že výstavba paralelného plynovodu popod Baltské more iba zvýši závislosť Európy na dovoze energií z Ruska, čo pre EÚ predstavuje „riziko“.

Gabriel po stretnutí s novou poľskou konzervatívnou vládou pripustil, že Poľsko a Nemecko vidia projekt v inom svetle. Pre Berlín ide o „vec obchodu, pre Poľsko je to záležitosť politická,“ povedal.

Medzinárodné konzorcium vedené ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom tvrdí, že projekt pomôže zmierniť klesajúcu produkciu plynu v Európe a dôsledky prípadného prerušenia dodávok plynu prechádzajúceho cez Ukrajinu.

Projekt má už tradične aj podporu ruských predstaviteľov. Minulý týždeň ho ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil za „vzájomne výhodný pre Rusko aj Európu“. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na opačnej strane barikády stoja krajiny ohrozené stratou tranzitu plynu ďalej do Európy, ako je napríklad Slovensko alebo Poľsko. Projekt podľa nich podrýva spoločnú európsku energetickú politiku, ktorá je založená na zvýšení bezpečnosti dodávok, diverzifikácii a liberalizácii trhov. Zároveň znižuje účinnosť európskej zahraničnej politiky voči Ukrajine, ktorá by stratou tranzitu ročne prišla o 2 miliardy dolárov.

V hre sú aj iné otázky. Podľa analytičky Agaty Loskot-Strachota z poľského Centra pre východné štúdiá (OWS) Nord Stream 2 prináša iba „krátkodobé prínosy“. Z dlhodobého hľadiska naopak zvyšuje závislosť európskych trhov na plyne od Gazpromu, čo môže „Rusku umožniť opäť zdvihnúť ceny“.

Európska komisia v súčasnosti už vyšetrovanie voči ruskému Gazpromu vedie. Podozrieva ho práve z účtovania vyšších cien svojim východoeurópskym zákazníkom, ktorí nemajú možnosť dovážať zemný plyn z iných zdrojov.