Francúzi prehrali bitku o ropné dane

Summit EÚ odmietol francúzsky návrh znížiť dane na pohonné hmoty. Téma dokonca rozdelila zvyčajne zohratý francúzsko-nemecký tandem. Prezident Nicolas Sarkozy sa napriek tomu odmieta vzdať. Verí, že zníženie DPH na naftu a benzín by zmiernilo tlak na peňaženky niektorých skupín motoristov – ako farmári, vodiči kamiónov, či rybári: “Nevzdám sa a budem bojovať za tento návrh! Tu ide o spravodlivosť!”

Sarkozy vysvetľuje svoj postoj tým, že “vyrúbiť 20% daň, keď barel ropy stojí 42 dolárov je niečo iné, ako uplatňovať tú istú sadzbu, keď barel stojí 139 dolárov.” Nedávne rokovanie ministrov financií (ECOFIN) už francúzsky návrh raz zamietlo. Teraz tak urobil aj summit najvyšších predstaviteľov EÚ: “Odmietame deformačné fiškálne intervencie, keďže neumožňujú trhu, aby sa sám prispôsobil,” uvádza sa v záverečnom vyhlásení Rady.

Na strane odporcov stáli najmä Nemecko a škandinávske krajiny. Kancelárka Angela Merkelová vyhlásila v Bundestagu ešte pred summitom, že podobným daňovým škrtom sa “treba radšej vyhnúť.” Jej fínsky kolega – premiér Martti Vanhanen ju podporil vyhlásením, že by radšej uvítal “dlhodobejšie riešenia v podobe využívania alternatívnych zdrojov energie, a nie znižovanie daní.” Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen dodal, že “krátkodobé daňové opatrenia by mohli narušiť dobre fungujúci vnútorný trh únie.”

Komisia je tiež proti daňovým škrtom. Považuje ich za zlý signál producentom ropy, že Európa je pripravená absorbovať ďalšie zdražovanie na úkor vlastných daňových príjmov. Okrem toho by podobné opatrenia odďaľovali dlhodobé prispôsobenie sa novej situácii – ropa už nikdy nebude taká lacná ako v minulosti.

Ani Štokholm sa nechce dotýkať DPH či spotrebnej dane. Skôr uvažuje o znížení dane z príjmu, aby sa Švédom oplatilo pracovať dlhšie, zarobili viac, a mohli si tak dovoliť drahší benzín a naftu.

Taliansko sa pridalo k Francúzsku. Rím zaviedol mimoriadne zdanenie ropných spoločností, pričom dodatočné príjmy použije na pomoc spotrebiteľom. K takémuto kroku sa neodhodlala ešte žiadna krajina EÚ.

Francúzsko hľadá spôsob, ako zmierniť následky drahých energií, ktoré v máji medziročne zdraželi o 14% ( Eurostat ). Paríž zvažuje špeciálne príspevky na kúrenie pre francúzskych dôchodcov, ktoré by dostali už túto zimu.

Európski lídri sa veľmi snažili dosiahnuť kompromisné riešenie, aby verejnosti ukázali jednotu a akcieschopnosť, ktorá utrpela po írskom zamietavom referende. Neúspešne. O daňových politikách sa stále rozhoduje jednomyseľne (a nič na tom nemala zmeniť ani Lisabonská zmluva).