Brusel povolil dotácie, aby ukončil závislosť na uhlí

uhlie

Slovensko má uhoľnú elektráreň v Novákoch. FOTO-TASR

Európa mieri výrazne vpred v dekarbonizácii svojej ekonomiky. V piatok 27. mája, Európska komisia schválila Španielsku a Nemecku finančnú podporu pre uzavretie veľkých častí uhoľného sektora.

Brusel dal Madridu zelenú, aby utratil 2,1 miliardy eur na uzavretie 26 uhoľných baní, ktoré už nie sú výnosné. Štátna pomoc bude poskytnutá za podmienky, že bane zatvorí do roku 2019.

Komisia v stanovisku uviedla: „Španielske úrady sa zaviazali, že vrátia štátnu pomoc, investovanú do baní, ktoré do tohto dátumu nebudú uzatvorené.

Nemecko odstaví elektrárne spaľujúce hnedé uhlie

Nemeckej vláde Brusel povolil dotovať uzavretie elektrárni, poháňaných lignitom, mäkkou formou nánosovej skaly, často známou ako „hnedé uhlie“.

Kabinet kancelárky Angely Merkelovej vyjednal uzavretie ôsmich zariadení, určených na spaľovanie lignitu, vlastnených spoločnosťami Mibrag, Vattenfall a RWE, v období rokov 2016 až 2019. Týchto osem elektrární spolu predstavuje 13 percent z celkovej kapacity nemeckých zariadení, slúžiacich na spaľovanie lignitu.

Uzatvorenie týchto elektrární zníži jednoročnú produkciu uhoľných emisií v nemeckom elektrárenskom sektore  do roku 2020 o 11 až 12 miliónov ton. Na oplátku federálna vláda v Berlíne vykompenzuje stratu príjmov elektrárenských spoločností sumou 1,6 miliardy eur.

„Očakáva sa že efekty opatrení na trh s elektrinou budú obmedzené a potenciálne skreslenia konkurencie vytvorenej štátnou pomocou, do veľkej miery vynahradené úžitkom na životnom prostredí.“ Uvádza sa v ďalšom tlačovom komuniké Komisie.

G7 preberá skleníkové plyny

Hlavy štátov a vlád skupiny G7, sa na minulotýždňovom summite v Japonsku (konajúcom sa 26. a 27. mája), zaviazali ešte pred stanoveným termínom v roku 2020 vydať klimatickú stratégiu do roku 2050.

Sedem najbohatších krajín sveta sľúbilo podporiť prijatie Dubajského dodatku k Montrealskému protokolu pre HFC (hydrofluorouhličitany) ktoré majú 15-tisíc razy silnejší skleníkový efekt ako oxid uhličitý. Lídri G7 sa taktiež zaviazali k odstráneniu dotácií pre neúčinné fosílne palivá do roku 2025 a odporučili ostatným krajinám, aby urobili to isté.

Nakoniec vyzvali Medzinárodnú civilnú leteckú organizáciu (ICAO), aby tento rok zriadila odbyt uhlíku pre civilné letectvo.

Z angličtiny preložil Oliver Vavro.